Kahramanmaraş'ta yol nedeniyle sokak karıştı!

Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesine bağlı Tekir Mahallesi’nde Gösteren Sokağı’nda yıllardır süren yol tartışmasında orman yolunun kapatılıp arsa yapılmaya çalışılarak maddî kazanç elde edildiğini öne süren aile, yolun kapatılmaması için diğer aile ile karşı karşıya geldi. Olaylarla ilgili yapılan ihbarlar üzerine Orman Bölge Müdürlüğü’nün inceleme başlattığı ifade edildi.

Kahramanmaraş'ta yol nedeniyle sokak karıştı!

YOL NEDENİYLE DAVALIK OLDULAR
Orman Bölge Müdürlüğü’nü karıştıran 'yol' kavgasında, haklı olduklarını öne süren Osman Kaplan ve akrabaları, akrabası olan diğer aile ile birlikte tartışmaya başladılar. Tartışma sonucu her iki aile birbirlerinden şikâyetçi oldu. Durumdan rahatsız olduklarını ve karşı taraftan sürekli taciz edildiğini dile getiren aileler arasında konuyla ilgili çalmadık kapı ve gitmedik yer kalmadıklarına dikkat çeken Osman Kaplan, "2018 yılında Tekir Mahallesi'ne bağlı Gösteren Sokak'a iki odalık bir ev yaptırdım. Mahallede iki dönem muhtarlık yapan Mustafa Kaplan, evimizin önünden geçen yolu açtırdı. Şimdi ise o yolu inkar ediyor ve orada yollarımızı kapatıyor. Benim evimi yıkmaya çalışıyorlar. 15 günde bir insanları toplayıp, evimin etrafında dolaştırıyor. Bizim eve giden yolu eski muhtar yeniden kapatmaya çalışıyor. Ormandan yana orası sürekli 'bizim' diyor. Orman kendisinin olamaz ama kendisi öyle iddia ediyor. Oraları paylaşmışlar, kimsenin gücü yetmiyor. Dışarıdan gelen kimseyi konuşturmuyor. Bana orada mahalle baskısı uyguluyorlar. Her türlü yalanlarla benim evimi yıkmaya çalışıyorlar. Devletin açtığı yolu kapatıyorlar. Devlet açıyor, kendileri kapatmaya çalışıyor. Gerekli mercilere konuyla ilgili şikâyetlerimi bildirdim. Fakat hiç kimse buna müdahale etmiyor." dedi.


Evinin yıkılması için sahte belge düzenlendiğini öne süren Osman Kaplan, "Cuma namazına giderken Orman İşletme Müdürlüğü'ndeki görevli memurlar, beni çağırdılar. 'Sana bir evrak vereceğiz' dediler. Bana verdikleri evrakın sahte olduğunu düşünüyorum. Bu evrakın araştırılıp gerçeğe kavuşmasını arz ediyorum. Öte yandan bir gün önce o yolu kapatmak için bana gözdağı veriyorlar. Yaklaşık 30 kişilik grup beni sıkıştırıp bölgeden göç etmemi istiyorlar. Bana bunu sürekli yapıyorlar. 4 yıldan bu yana bu baskıyı uyguluyorlar." ifadesini kullandı.
“ORMAN ARAZİSİNİ SATARAK HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDİYORLAR”
Konu ile ilgili Murat Bayırlı ise şunları söyledi: ''Eski Muhtar Mustafa Kaplan, seçimi kaybetti. Seçimi kaybettikten sonra Osman Kaplan'a 'sen bana oy vermedin, biz bu yolu sana kullandırtmayacağız’ diyerek yolu kapattı. Ali Kaplan'ın da bu yolun altında bahçesi var. O da bu yolu tekrar bahçe yapıp, birilerine satmak istiyor. Bunun için bu yolu kapatmaya çalışıyor. Orman Bölge Müdürlüğü’nde ismini söylemeyeyim bir şefimize şunu dedim: Bir yıl önceki çamların olduğu yeri uydudan gördü, bir yıl sonra çamlar yok.  Müdürüm bu çamlar geçen sene varmış bu sene yok. Bağ tiyekleri var şimdi. Buna niçin müdahale etmiyorsunuz, burası satılıyor, buraya niçin sahip çıkmıyorsunuz diye söyledim. Buranın ağaçlandırılması lazım dedim. Elimde belgeler var belgelerde Mustafa Kaplan denen şahıs bu arazileri, çamları kesiyor, önce içine ceviz dikiyor, ceviz biraz büyüdüğü zaman çamları kesiyorlar. Sonra buraları halka satıyorlar. Tekir’e gidin bin kişinin doksan dokuzu bunu diyecektir. Defalarca biz bu şahsı Orman Bölge Müdürlüğü’ne şikâyet ettik, adamın 5 dönüm yeri varsa adam 100 dönüm yeri kullanıyor. Ama ona işlem yapan olmuyor.''
“OSMAN KAPLAN'IN EVİNİ YIKTIRACAĞIM”
Röportajda ismi geçen eski muhtar Mustafa Kaplan’ın bir basın kuruluşuna verdiği demeçte yolu kendisinin kapatmadığını, yola herhangi bir taş koymadığını dile getirerek, muhtarlık döneminde sattığı yerler ile ilgili ise dedesinden kalan araziler olduğunu, oraları sattığını ama Osman Kaplan'ın evini ne pahasına olursa olsun yıktıracağını söylediği ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67