Kahramanmaraş'ta konut piyasasında yaşanan son dönemdeki etkileyici yükseliş, konut alıcıları ve sektör uzmanları tarafından dikkatle takip ediliyor. İşte detaylar:

KONUT FİYATLARI 4 AYDA YÜZDE 33 ARTTI, YILLIK ARTIŞ YÜZDE 100'ÜN ÜZERİNDE

Kahramanmaraş'ta konut fiyatlarındaki artış, son 4 ay içerisinde metrekare başına yüzde 33'e ulaştı. Bu etkileyici artış, son bir yılda ise yüzde 100'ün üzerine çıkt

Kahramanmaraş'ta muhteşem manzara hayran bıraktı! Doğa fotoğrafçıları akın etti Kahramanmaraş'ta muhteşem manzara hayran bıraktı! Doğa fotoğrafçıları akın etti

EN PAHALI İLÇELER: ONİKİŞUBAT VE PAZARCIK

Kahramanmaraş'ta metrekare başına düşen konut fiyatında en yüksek değerlere Onikişubat ve Pazarcık ilçelerinde ulaşıldı. Türkoğlu ilçesi ise 5 bin 121 TL'lik metrekare fiyatıyla üçüncü sırada yer aldı. Yıllık ortalamalara göre ise 2024 itibarıyla en fazla değer kazanan ilçeler sırasıyla Onikişubat, Göksun, Elbistan, Pazarcık ve Türkoğlu oldu.

EN PAHALI MAHALLELER: CUMHURİYET, GEDEMEN, İSTİKLAL VE BİNEVLER

Kahramanmaraş'ın en pahalı ilçesi Onikişubat'ta ise en değerli mahalleler sırasıyla Cumhuriyet, Gedemen, İstiklal ve Binevler oldu. Onikişubat'ta en fazla değer kazanan mahalleler ise Binevler, Gedemen, Üngüt, Yirmikigün ve Yamaçtepe olarak sıralandı. Son bir yılda ise Yörükselim, Hacı Bayram Veli, Şazi Bey, Hayrullah ve Osman Gazi Mahalleleri en fazla değer kaybedenler arasında yer aldı.

FİYATLAR TALEBİ AZALTMIYOR

Uzmanlara göre, Kahramanmaraş'ta yaşanan bu hızlı fiyat artışına rağmen konut talebinde bir azalma gözlemlenmiyor. Talepteki artışın en büyük sebeplerinden biri, konut stokunun az olması. Uzmanlar, pandeminin etkisiyle başlayan artışın, lojistik sektöründeki daralmadan ve genel üretim azalmasından kaynaklandığını belirtiyor. Dövizdeki artışın da özellikle çimento ve demir gibi inşaat malzemelerinin fiyatlarını yükselttiği vurgulanıyor. Bu faktörlerin yanı sıra konut stokunun azalması da yeni inşaat maliyetlerini artırarak ev almak isteyenleri zor durumda bırakıyor. Bu nedenle kiralık ev fiyatlarının da hızla yükseldiği gözlemleniyor.