Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim vaatleri arasında yer alan evlilik kredisi, bekleyen çiftleri sevince boğdu.

Peki, evlilik kredisi başvurusu ne zaman başlıyor? Detaylar haberimizde!

AÇIKLAMA: YENİ YIL İLE BAŞLIYOR!

Evlilik Kredisi başvuru süreciyle ilgili açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'tan geldi. Göktaş, "Yeni yıldan önce hayata geçmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı. Başvuru tarihi, evlilik kredisi çalışmalarının tamamlanmasının ardından belirlenecek.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI: 150 BİN TL FAİZSİZ KREDİ DETAYLARI

Cumhurbaşkanlığı kararı ile Resmi Gazete'de duyurulan Aile ve Gençlik Fonu, evlenecek gençlere 150 bin TL tutarında faizsiz kredi imkanı sunacak. Pilot uygulama, 6 Şubat depreminin etkilediği şehirlerde başlayacak.

0x0-yeni-evli-ciftlere-150-bin-tl-kredi-imkani-faizsiz-evlilik-kredisi-basvurulari-ne-zaman-sartlari-ne-yas-sinir-1704806986822

BAKAN GÖKTAŞ'TAN MESAJ: "HAYIRLI OLSUN"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Attığımız her adımda aile müessesesini güçlendirmeye ve gençlerimize destek olmaya devam edeceğiz. Hayırlı olsun." mesajını iletti.

Kahramanmaraş'ta Yol Sorunu Çözülüyor: Başkonuş Caddesi Asfalt Yenileniyor! Kahramanmaraş'ta Yol Sorunu Çözülüyor: Başkonuş Caddesi Asfalt Yenileniyor!

KREDİ NERELERDE UYGULANACAK? DETAYLI BİLGİLER!

Evlenmek isteyen gençlere sağlanacak olan 48 ay vadeli kredi, öncelikle 6 Şubat depreminin etkilediği dört şehir ve bazı ilçelerdeki çiftlere verilecek. Geri ödeme takvimine göre ilk taksit Haziran 2026'da başlayacak. Kredi kullanım şartları ve yaş sınırları Fon yönetimi tarafından belirlenecek.

FONUN YÖNETİM KADROSU VE KAYNAĞI

Fon, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı olarak kurulacak. Yönetim kadrosunda Hazine ve Maliye, Aile ve Sosyal Hizmetler, Gençlik ve Spor, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları yer alacak. Fonun gelir kaynağı, petrol ve maden yasalarına göre tahsil edilen devlet hissesinin yüzde 20'si, kamu fon gelirlerinin yüzde 10'u, bağış ve yardımlar oluşturacak.

FAİZSİZ 4.5 MİLYARLIK FON DETAYLARI

2023 tahminlerine göre, Fon'un ilk gelir kaynağının 4.5 milyar TL olması bekleniyor. Fonun sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik olacağını belirten Sağlık, Aile ve Sosyal İşler Komisyonu Başkan Vekili Orhan Ateş, Fonun ilk iki yıl içinde faizsiz olarak verilecek kredi için kullanılacağını söyledi.

ÖDEME PLANI: İLK İKİ YIL ÖDEME YAPILMAYACAK!

Kredi kullanacak çiftler, ilk iki yıl içinde herhangi bir ödeme yapmayacak. Daha sonra ise ödemeler 48 ayda anapara olarak yapılacak. Toplamda 72 aya yayılan ödeme planına göre, ilk taksit Haziran 2026'da ödenecek.

KAYNAK BANKADAN: AİLE VE GENÇLİK BANKASI DETAYLARI

Evlilik desteği ve aile desteklerinin kaynağı olacak Aile ve Gençlik Bankası, Karadeniz gazı ve diğer petrol gelirlerinden oluşturulan fonla desteklenecek. Bu banka, uluslararası standartlarda dijital hizmet verecek ve sosyal amaçlı olarak faaliyet gösterecek.

ÖDEME PLANI DETAYLARI

  • Alınacak kredi: 150 bin TL
  • Toplam vade: 72 ay
  • Ödemesiz dönem: 24 ay
  • Aylık ödeme (72 ay): 2.084 TL
  • Aylık ödeme (48 ay): 3.125 TL

Türkiye genelinde heyecanla beklenen evlilik kredisi ile ilgili başvuruların başlamasıyla, Kahramanmaraşlı genç çiftler de evlilik hayallerine bir adım daha yaklaşıyor. Başkan Erdoğan'ın bu önemli adımı, sosyal hayatın güçlenmesine ve gençlerin desteklenmesine büyük bir katkı sağlayacak gibi görünüyor.