Ticaret Bakanlığı, 2024'ün ilk iki ayında Türkiye genelindeki ihracat rakamlarına dair umut verici bir tablo çizdi. Ocak-Şubat döneminde, 16 şehrin 500 milyon doları aşan mal ve hizmet ihracatı gerçekleştirdiği, 59 ilde ise ihracatın artış gösterdiği bildirildi.

Açıklamada, Türkiye ekonomisinin son 14 çeyrekte kesintisiz olarak büyüme kaydettiği ve bu yılın ilk çeyreğinde de satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ile ihracat verileri ışığında büyümenin süregeldiği vurgulandı.

İHRACATIN POZİTİF KATKISI

Bakanlık, net ihracatın 2024'ün ilk çeyreğinde ekonomik büyümeye olumlu katkı sağlamasının beklendiğini belirtti.

Elbistan'a Dev Yatırım: 12 Yeni Fabrika 1.5 Milyar TL'ye Kuruluyor! Elbistan'a Dev Yatırım: 12 Yeni Fabrika 1.5 Milyar TL'ye Kuruluyor!

İlk iki ayda ihracatın %8,5 artarak 41 milyar 77 milyon dolara ulaştığı hatırlatıldı. İllere göre ihracat artışlarının üretim, yatırım ve istihdam kapasitelerini güçlendirerek yerel ekonomilere önemli katkılar sağladığına işaret edildi.

EN FAZLA İHRACAT ARTIŞI GAZİANTEP'TE

2024 yılı başından itibaren yayınlanan "faaliyet illerine göre ihracat verileri"nde dikkat çeken bazı illerin ihracat başarılarına yer verildi.

İstanbul, %0,3'lük düşüşle 4 milyar 294 milyon dolarla zirvede yer alırken, Kocaeli %11,8 artış ve 2 milyar 597 milyon dolarla ikinci, İzmir ise %8 artış ve 2 milyar 55 milyon dolar ihracatla üçüncü sırada yer aldı. Gaziantep, 370 milyon dolarla en fazla ihracat artışı sağlayan il oldu.

İHRACAT, DEPREMDEN DAHA GÜÇLÜ

Şubat ayında, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği 11 ilde ihracatın, 2023 Şubat'ına kıyasla %77,2 arttığı kaydedildi.

Depremden önceki döneme göre, Kahramanmaraş %130,9, Hatay %127,5 ve Osmaniye %111,1 gibi dikkat çekici ihracat artışlarıyla öne çıktı.

Hatay, Adana, Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya gibi illerin, depremden önceki yıla oranla Şubat ayında daha yüksek performans gösterdiği belirtildi.

Bu başarılar, Kahramanmaraş başta olmak üzere, tüm illerin ekonomik direncini ve ihracat potansiyelini gözler önüne seriyor.

Ticaret Bakanlığı'nın açıklamaları, Türkiye'nin ihracat alanındaki istikrarlı büyümesinin ve geleceğe yönelik umut veren ekonomik görünümünün altını çiziyor.