Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından, etkilenen illerde yapılan laboratuvar analizleri, içme suyu kalitesi açısından olumlu bir tablo ortaya koydu. Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işıl Var liderliğindeki araştırma ekibi, 11 ilin su örneklerini mikrobiyolojik açıdan inceledi.

PROJENİN BAŞLANGICI VE PLANLAMA

Prof. Dr. Işıl Var, "Depremden etkilenen illerin ilçelerinden, köylerinden, farklı semtlerini gözetecek şekilde bir planlama yaptık. 20 Nisan itibarıyla ilk örneğimizi Adana'dan aldık." dedi. Bu kapsamlı çalışmada, öğrencilerden ve sivil toplum kuruluşu üyelerinden destek alındı.

SU ANALİZLERİNDE İLK SONUÇLAR

Araştırma kapsamında, depremin ardından özellikle su kaynaklı enfeksiyon ve hastalıkların arttığını belirten Prof. Dr. Var, Adana, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya gibi illerden toplamda 100'e yakın su örneği alındığını ifade etti. Bu örneklerden yalnızca 3'ünün kirlendiği tespit edildi.

Toptaş: Hemşehrilerimizin Güven ve Desteği Bizlere Güç Veriyor Toptaş: Hemşehrilerimizin Güven ve Desteği Bizlere Güç Veriyor

KIRLİ SU ÖRNEKLERİ VE ALINAN ÖNLEMLER

Adana'dan alınan örneklerden 2'sinin kirli çıktığını belirten Prof. Dr. Var, bu durumu şu şekilde açıkladı: "Seyhan ilçesindeki sivil toplum kuruluşu üyesi arkadaşımızın kullandığı kuyu suyunda E.coli bakterisi tespit ettik. Ayrıca Çukurova ilçesindeki bir anaokulundaki su örneğinde de sorunla karşılaştık. Önerilerimizi sunduk ve temizlik sağlanana kadar numune almaya devam ettik."

ÖNEMLİ UYARI: SU KİRLİLİĞİ ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Prof. Dr. Var, su kirliliğinin özellikle E.coli bakterisinin görülmesi durumunda çocuk ve yaşlılarda ölüme neden olabileceğini vurgulayarak, deprem gibi afetlerin beklendiği dönemlerde ülke genelinde su kalitesinin düzenli olarak araştırılması gerektiğini belirtti. Çalışmanın devam edeceği ve diğer illerde de benzer analizlerin yapılacağı ifade edildi.