Kahramanmaraş’taki Son Depremzede Kaymakam da Şehirden Ayrıldı Kahramanmaraş’taki Son Depremzede Kaymakam da Şehirden Ayrıldı

Kahramanmaraş'ın sokaklarında tek başına ayakkabı boyayarak geçimini sağlayan 37 yaşındaki Özlem Günden, ekmek mücadelesi veriyor. İki çocuk annesi olan Günden, iş arayışı içindeyken sosyal medyada gördüğü bir ilanla ayakkabı boyacılığına başladı ve bu işte başarılı oldu.

SOSYAL MEDYADAN İLHAM ALAN GİRİŞİM

Özlem Günden, iş arayışı içinde olduğu bir dönemde sosyal medyada ayakkabı boyacılığı işini keşfetti. Kendisinin de bu işi yapabileceğine inandı ve bir küçük boya sandığı alarak çalışmaya başladı.

kadin-ayakkabi-boyacisi

BİR YILDIR ULU CAMİ MEYDANI'NDA ÇALIŞIYOR

Günden, Kahramanmaraş'ın Ulu Cami Meydanı'nda bir yıldır ayakkabı boyayarak ekmek parası kazandığını söyledi. Kendisi için bu işin hayatını değiştiren bir fırsat olduğunu dile getiren Günden, "Ben iki çocuk annesiyim. Ekmeğimi boyacılık yaparak kazanıyorum. Ben sosyal medyada gezerken orada bir fotoğraf gördüm ve o fotoğrafta ayakkabı boyacılığı yapan kadınlar gördüm ve sonra harekete geçtim. Ben de yapmak istedim. Tabii bir de çaresizlik, parasızlık var. Geçinemiyordum, çok zor geçiniyordum. Çok şükür bu iş sayesinde geçimimi sağlıyorum" şeklinde konuştu.

FARKLILIK DİKKAT ÇEKİYOR

Özlem Günden, sokaklarda tek kadın ayakkabı boyacısı olarak dikkat çekiyor. Bu durumun insanların ilgisini çektiğini belirten Günden, "İlk defa bir bayan boyacı gördükleri için tuhaf bakıyorlar. Ama bu benim hoşuma gidiyor. İlk defa bayan boyacı gördükleri için şaşırıyorlar. Bu durum dikkat çektiği için müşterilerim de oluyor. Ben şu ana kadar ekmeğimi boyacılıktan kazanıyorum. Buraya geldiğimde taburemi koyuyorum ve müşterilerimi bekliyorum. Bayan olduğum için ve çocuğum da olduğu için bana destek çıkıyorlar. Bayan olarak bayanlara tavsiyem şudur; bir insan istediği zaman ekmeğini taştan çıkartabiliyor. Şu an bu işi yaptığım için birçok insan beni takdir ediyor" şeklinde konuştu.

Özlem Günden, kendi çabalarıyla ayakkabı boyayarak geçimini sağlayarak hem ailesine destek oluyor hem de kadınların toplumda her alanda başarılı olabileceğine dikkat çekiyor.

Editör: İsa Aslantaş