6 Şubat’ta yaşanan depremin ardından Adıyaman’a gelerek hem arama kurtarma çalışmalarına katılan hem de sahra hastanesi kurarak depremzedeleri tedavi eden Fransa’da yaşayan gurbetçiler, şimdide deprem bölgelerine okul yapmak için ilk adımı attı.

Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesine bağlı Arıtaş Mahallesinden yıllar önce göç eden ve Fransa’daki bir hastanede acil servis sorumlusu olarak görev yapan Dr. Mahmut Gündeşli depremin ilk saatlerinden itibaren Türkiye’ye gelmek için harekete geçtiklerini, Adıyaman bölgesine gelerek hem sahra hastanesi kurup yaralıları tedavi ettiklerini hem de arama kurtarma çalışmalarına katıldıklarını söyledi.

Fransa’da yaşayan Dr. Mahmut Gündeşli başkanlığında Rüstem Dağtekin, Hüseyin Güler, Eray Gündeşli ve Ahmet Turan Özgücen başkanlığındaki heyet Kahramanmaraş’a gelerek Kahramanmaraş Valiliği ile okul protokolü imzaladı. Protokol töreninin ardından Kanal46 ve Moderatör Tv’yi ziyaret eden heyet, Fransa’da Kültür Expo etkinlikleri düzenlediklerini bu etkinliklerin geliriyle ise deprem bölgelerine okul yapmak istediklerini söyledi.

Gurbetciler-ziyaret

Kahramanmaraş'taki "ölüm yolu" için önlem alınması çağrısı Kahramanmaraş'taki "ölüm yolu" için önlem alınması çağrısı

Fransa’nın Strazburg kentinde 3 Kasım’da başlayacak ve 3 gün sürecek Kültür Expo etkinliklerinde Türkiye’nin kültürü, gastronomisi ve yöresel ürünleri tanıtılacak. Avrupa’nın her bölgesinden beklenenin üzerinde ziyaretçi çekmesi beklenen Kültür Expo’nun geliri deprem bölgesinde okul yapımı için kullanılacak.
Fransa’daki etkinlikle ilgili mikrofonlarımıza açıklamalarda bulunan etkinliği organize eden Dr. Mahmut Gündeşli,  depremin hemen ardından ülkesi için çırpındıklarını dile getirerek, “Ben hekimim, bu zor şartlarda ülkemize katkım olmayacaksa, mesleğim ne işe yarar. Depremin hemen ardından Fransızların da içiresinde olduğu 15 kişilik bir sağlık ekibiyle tıbbi malzeme getirdik ve Adıyaman’da hastane kurarak yaralıları tedavi ettik. Arama kurtarma faaliyetlerine de katıldık, enkazdan yaralılar çıkarttık, orada görev yaptığımız sürecinde birçok olaya şahit olduk, görevimiz bittikten sonra inanın çok farklı insanlar olarak tekrar Fransa’ya döndük. Bu yardımın farklı bir şekilde devam etmesi gerektiğini düşündük ve çalışmalara başladık. Fransa’da kültür expo etkinliği düzenleyerek geliriyle ilk etapta depremden çok etkilenen Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta okul yapacağız. Gurbetçilerimizin katkılarıyla inşallah bu okul yapım işini depremden etkilenen 11 ilimize yayacağız.” Dedi.

Kültür Expo etkinlikleri Türkiye’nin Fransa Büyükelçiliğinin ve Turizm Bakanlığının tam destek verdiğini de hatırlatan Başkan Mahmut Gündeşli, ayrıca etkinlikte Fransa’daki birçok dernekle birlikte hareket ettiklerini de söyledi.