Kahramanmaraş'ta son günlerde kimlik bilgilerini ele geçirmek için sahte nüfus memuru olarak tanıtan dolandırıcılar vatandaşları tehdit ediyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, bu dolandırıcılık yöntemine karşı vatandaşları uyardı.

Kahramanmaraş'a Akın Eden Turistlerin İlk Durağı Burası Oluyor Kahramanmaraş'a Akın Eden Turistlerin İlk Durağı Burası Oluyor

Sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, sahte kimlik belgeleri ve antetli kağıtlarla evlere giren dolandırıcıların, nüfus sayımı bahanesiyle kişisel bilgileri toplamaya çalıştıkları belirtildi. Şık giyimli ve profesyonel görünümlü bu kişilerin, biyometrik cihazlar kullanarak vatandaşları kandırmaya çalıştıkları da ifade edildi.

Açıklamada, nüfus müdürlüklerine gidemeyen vatandaşlar için adreste hizmet verildiği ve bu hizmeti talep edenlerin mülki idare amirinin izni doğrultusunda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerine başvurmaları gerektiği hatırlatıldı.

Vatandaşların dikkat etmesi gerekenler:

  • Evlerine gelen ve kendilerini İçişleri Bakanlığı personeli veya nüfus memuru olarak tanıtan kişilere itibar etmemeliler.
  • Mutlaka kurum kimliği talep etmeli ve kimliği dikkatlice incelemeliler.
  • Sahtekarlıklara karşı dikkatli olmalı ve kişisel bilgilerini kesinlikle paylaşmamalılar.
  • Böyle bir durumla karşılaşmaları halinde kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunmalılar.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, vatandaşların bu dolandırıcılık yöntemine karşı tetikte olmalarını ve gerekli önlemleri almalarını rica ediyor.

Haber: Yavuz Tozan

Editör: İsa Aslantaş