Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren Şehit İdari Ataşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Bölümü 12. sınıf öğrencileri, sadece teorik değil aynı zamanda uygulamalı eğitim alarak bölgenin temizlik malzemesi ihtiyacına çözüm üretiyor.

Afşin'de Orta Hasarlı Bina Sahibinden Mühendise Skandal Saldırı Afşin'de Orta Hasarlı Bina Sahibinden Mühendise Skandal Saldırı

LABORATUVARDA ÜRETİM HEYECANI

Okulun laboratuvarında, öğrenciler sıvı sabun, yüzey temizleyici, çamaşır suyu ve kolonya gibi temizlik malzemelerini üretiyor. Teorik bilgilerini sınıfta öğrenen öğrenciler, laboratuvarda bu bilgileri pratiğe dökerek çeşitli temizlik ürünleri üretiyorlar.

ÇEVREYE KATKI VE EĞİTİM ÜZERİNE BÜYÜK ETKİ

Öğrenciler, ürettikleri temizlik malzemelerini çevre iller başta olmak üzere şehirdeki birçok kurum ve kuruluşa göndererek, sadece üretime değil aynı zamanda okulun döner sermayesine de katkı sağlıyorlar. Bu başarı, "Eğitimden Üretime Marka Okul" sloganıyla taçlandırılıyor.

LİSE MÜDÜRÜ'NDEN AÇIKLAMA

Şehit İdari Ataşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Huzeyfe Tahiroğlu, pandemi dönemiyle birlikte kurulan laboratuvarın Kahramanmaraş'ın dezenfektan, sıvı sabun gibi temizlik ihtiyaçlarını karşıladığını belirtti. Tahiroğlu, günlük 5-10 ton üretim kapasitesine sahip olduklarını ve 14 çeşit temizlik ürünü üretebildiklerini ifade etti.

BÖLÜM ŞEFİ'NDEN DETAYLI BİLGİ

Kimya Teknolojisi Bölümü Alanı Bölüm Şefi Mehmet Özkan, "Kimya Teknolojisi Alanı olarak geçmişten bugüne kadar ihtiyaç duyduğumuz temizlik ürünlerini üretmek için müdürümüz aracılığıyla buraya güzel bir tesis kurduk. Tesisimizin günlük üretim kapasitesi 9 tondur" şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERİN GURUR KAYNAĞI

Öğrencilerden Ali Şanlı, "ÇETEM markası adı altında üretimler yapmaktayız. Kolonya, çamaşır suyu, sıvı sabun, yüzey temizleyici ve dezenfektan üretmekteyiz. Ürettiğimiz ürünleri Kahramanmaraş ve çevre illere gönderiyoruz" dedi.

Bu başarı, öğrenci, öğretmen ve idarecilerin ortak çalışmalarının meyvesi olarak dikkat çekiyor. Kahramanmaraşlı gençler, hem eğitimde hem de üretimde önemli bir rol oynayarak çevrelerine katkıda bulunuyorlar.