SUV'ların Tercih Edilme Nedeni: DEPREM ETKİSİ

Bölgede özellikle depremlerin etkisinin büyük olduğunu belirten Ayranpınar, 6 Şubat 2023 yılında yaşanan depremin ardından insanların SUV araçlarına olan ilgisinin arttığını ifade etti. Engelli araçları için uygun park yerlerine ihtiyaç duyanların bu tercihi, engelli muafiyetinden kaynaklanan yüzde doksan satış beklentisine yol açtı.

DEPREM SONRASI KAHRA­MAN­MARAŞ'TA YAŞANAN ZORLUKLAR

Ayranpınar, Kahramanmaraş'ın deprem bölgesi olması nedeniyle esnafın büyük zorluklarla karşılaştığını vurguladı. Depremin etkisiyle dükkanların yıkıldığı, araçların zarar gördüğü ve bazı insanların şehir değiştirdiği bir dönemden geçildiğini belirtti.

DEPREM BÖLGELERİNE SAĞLANABİLECEK KOLAYLIKLAR

Kahramanmaraş'ta galeri işiyle uğraşanların yaşadığı zorluklara dikkat çeken Ayranpınar, deprem bölgelerinde yaşayanların vergi muafiyeti veya MTV indirimi gibi kolaylıklardan faydalanması gerektiğini savundu. Bu tür desteklerin, depremden etkilenen bölgelerde insanlara yardımcı olacağını belirtti ve devletin bu konuda adım atmasını beklediklerini ifade etti.

İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASINDA DURUM

Ayranpınar, şu anda ikinci el araç piyasasında yaklaşık üç ila dört aydır bir durağanlık olduğunu belirtti. Yıl sonu olması ve insanların yeni yılda indirim beklemesi nedeniyle bu durumun yaşandığını ifade etti. Ayrıca, sıfır araçlarda yüzde 15 oranında bir zam beklentisinin olduğunu paylaştı.

Amerika 2024 asgari ücret ne kadar? Amerika 2024 asgari ücret ne kadar?

ENGELLİ MTV İNDİRİMİ VE İKİNCİ EL ARAÇLAR

Engelli MTV indiriminden faydalanmak isteyenlerin sıfır araç almak istediklerinde bayilerin takas yapmaması nedeniyle ikinci el piyasasında canlanma beklediğini dile getiren Ayranpınar, şu an için ikinci el piyasasında düşüş öngörmüyor. Engellilere sağlanan vergi muafiyetinin 1590 lira olduğunu belirtti ve bu nedenle sıfır araçlarda talepte artış olacağını söyledi.

000_6735000_6741

Screenshot_1-4