Kahramanmaraş Edebiyat ve Sanat Derneği’nin bu haftaki konuşmacısı yazar Ali Avgın oldu.  

HAN DUVARLARI’NDAN GERMANICIA’YA KİTAPLAŞAN ŞEHİR

Ramazan Avcı moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide, yazar Ali Avgın “Han Duvarları’ndan Germanicia’ya Kitaplaşan Şehir” konulu konuşmasıyla, kaleme aldığı; Han Duvarları Kalbe düşen Kor, Kayıp Sevda ve Germanicia Güzeli, romanları hakkında bilgiler vererek, soruları cevaplandırdı. 

Han Duvarları romanına gösterilen ilginin yeni romanları kaleme almasında tetikleyici bir rol oynadığı belirten Avgın şunları söyledi:

 “Han Duvarları Kalbe Düşen Kor, Kayıp Sevda Yasaklı Yılların Gizemli Aşkı ve son olarak kaleme aldığımız Gemanicia Güzeli, isminde üç romanımız oldu. Maraş Mevlevihanesi araştırmasıyla ilgili çıktığımız yolda Kahramanmaraş’a ve tarihine dair enteresan bilgilere rastladık. Faruk Nafız Çamlıbel’in Han Duvarları şiirindeki Maraşlı Şeyhoğlu Satılmış’a sahiplenerek romanlaştırdık. Peşinden Kayıp Sevda romanımızla da şehrin sokaklarını dolaştık. İnsan portrelerini kurguladık. Son olarak da Germanicia Güzeli romanımızla, Germanicia Antik Kenti’nin hikâyesini roman tekniğiyle anlatmaya çalıştık. Bir taraftan Antik Kent’i adım adım günyüzüne çıkarken; madem ki edebiyatın ve şiirin başkentiyiz, biz de üzerimize düşen sorumluluğu almak istedik.  Üç yıl süren uzun bir araştırmayla  böyle bir eser ortaya çıktı. Kahramanmaraş Edebiyat ve Sanat Derneği’nin bu haftaki konuşmacısı olarak  yazar ve şair arkadaşlarımızla buluştuk. Soru-cevap şeklinde güzel bir program oldu. Programı yöneten dernek başkanımız sayın Ramazan Avcı Bey’e ve tüm katılımcı arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum”

Kahramanmaraş Edebiyat ve Sanat Derneği Başkanı Ramazan Avcı, proğramla ilgili şunları söyledi:

Derneğimizin yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda yazarımız Ali Avgın bey, kaleme aldığı Han duvarları Kalbe Düşen Kor, Kayıp Sevda ve Germanicia Güzeli romanlarıyla, edebiyatımıza ve Kahramanmaraş kültürüne çok önemli katkılarda bulundu.  Derneğimizde her hafta bir yazar arkadaşımızı dinliyoruz. Geçen haftalarda Metin Acıpayam kardeşimizden Cemil Meriç ve Necip Fazıl’ı dinledik. Bu hafta da “Han Duvarları’ndan Gernanicia’ya Kitaplaşan Şehir” konulu söyleşisiyle Ali Avgın beyi dinledik. Merak ettiklerimizi sorduk. Romanlarının yazım aşamasını, yazma hikâyelerini ve içerikleri hakkında bilgiler aldık. Çok verimli geçtiğini düşündüğümüz bu söyleşilere her geçen gün rağbet daha da artmaktadır. Konuşmacımız Ali Avgın beye ve katılımcı arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.” 

Kahramanmaraş Edebiyat ve Sanat Derneği,  Üç yıl önce Rahmetli Hacı Ali Özturan başkanlığında kurulan dernektir. Şu an başkanlığını eğitimci yazar Ramazan Avcı yapmaktadır. Dernek faaliyetleri, Onikişubat Belediyesi’nce tahsis edilen Esentepe Konutları civarındaki  dernek merkezinde yürütülmektedir.  Şu anki dernek yönetimini,  Ramazan Avcı, Zekeriya Çakabey, Lutfi Bilir, Hanifi Yılmaz, Seydihan Küçükdağlı, Fatma Aktuğ ve Ali Avgın’dan oluşmaktadır.