Kahramanmaraş'ta, 6 Şubat depremlerinde ağır hasar alan binaların yıkım çalışmaları sırasında görevlerini yapmak isteyen AKSU TV ekibi, yıkım firması tarafından saldırıya uğradı. Saldırıyı kınamak için bir araya gelen Kahramanmaraşlı gazeteciler, ortak bir bildiri yayınladı.

Bildiride, son 1 yıl içinde Kahramanmaraş'ta gazetecilere yönelik üçüncü şiddet olayı yaşandığına dikkat çekildi.

Basının haber alma ve verme özgürlüğünün anayasa güvencesinde olduğu vurgulanan bildiride, "Şiddeti kendine iletişim aracı seçen cahilleri hep beraber eğitecek, insanlıktan nasibini almamış bu şuursuzlarla hep beraber mücadele edeceğiz." ifadeleri kullanıldı.

AKSU TV ekibi, Zübeyde Hanım Caddesi'nde yıkım çalışmaları yapılan bir binadan görüntü almak istedi. Fakat yıkım firması sorumluları, ekibin görüntü almasını engelledi ve sözlü ve fiziki saldırıda bulundu. Saldırıda kameralar zarar gördü ve muhabirler darbedildi.

Kahramanmaraşlı gazeteciler, saldırıyı kınamak için bir araya geldi ve ortak bir bildiri yayınladı.

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Bugün burada meslektaşlarımıza yapılan sözlü ve fiziki şiddeti kınamak için bir araya geldik.

Dün, ağır hasarlı binaların yıkım çalışmaları üzerine haber yapmak için buraya gelen Aksu TV çalışanı meslektaşlarımızın, yıkım ekibi tarafından görüntü almasının engellenmesine, sözlü ve fiziki şiddete uğramalarına üzülerek şahit olduk.

Son yıllarda kendini bir halt sanan, ne idiğü belirsiz tiplerin artmasıyla şiddet olayları da maalesef bulaşıcı bir hastalık gibi yayılıyor. Dün kadına şiddeti, sağlıkta şiddeti konuşurken; bugün basında şiddeti, sporda şiddeti, eğitimde şiddeti, özetle hayatın her alanında şiddeti konuşur olduk.

Bugün, son 1 yıl içinde sadece Kahramanmaraş’ta gazetecilere yönelik 3’üncü şiddet olayı ile karşınızdayız.

Dünyayı, kendi küçük dünyalarından ibaret sanan zavallılar, bir kez daha meslektaşlarımızın haber alma hakkını engellemeyi kendilerine görev bilmişler, en iyi bildikleri şiddeti uygulamaktan geri durmamışlardır.

Şimdi şiddet meyillisi cahil sürüsüne buradan sesleniyoruz:

Basın, hem kamuoyu oluşturucu, hem de oluşan kamuoyunun ifadesi olarak, birbirini tamamlayan ve izleyen bir dizi işlev üstlenmiştir. Bu işlevi de anayasanın kendisine tanıdığı basın özgürlüğü çerçevesinde yerine getirmektedir. 

Kahramanmaraş'tan İstanbul'a Uçak Bileti 1505 TL, Otobüs Bileti 1200 TL! Kahramanmaraş'tan İstanbul'a Uçak Bileti 1505 TL, Otobüs Bileti 1200 TL!

Anayasanın 26. maddesinin 1. Fıkrasında; “Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.” İfadeleri yer almaktadır. 

Anayasanın 26. maddesinde de bahsedildiği üzere anlama güçlüğü çekenler için bir kez daha altını çiziyoruz: Basının haber alma, haber verme hakkı anayasa güvencesindedir ve engellenemez. 
Bu minvalde meslektaşlarımızın görevini yapmasını engellemeye çalışan ve şiddet gösteren yıkım ekibini ve sektör fark etmeksizin insanın insana yaptığı tüm şiddet olaylarını kınıyoruz. 

Şiddeti kendine iletişim aracı seçen cahilleri hep beraber eğitecek, insanlıktan nasibini almamış bu şuursuzlarla hep beraber mücadele edeceğiz."