Sendika yöneticisinden ''Yuh'' dedirten sözler! 'EYT'linin g.tü başı oynuyor' Sendika yöneticisinden ''Yuh'' dedirten sözler! 'EYT'linin g.tü başı oynuyor'

Kahramanmaraş dahil çok sayı ilde 2 Eylül akşamı yaşanan olağanüstü bir doğa olayı, Diyarbakır'ın Ergani ilçesine düşen göktaşıyla gündeme geldi.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU TÜRKİYE'DE GÖKTAŞI DÜŞÜŞÜ

2 Eylül akşamı, Doğu ve Güneydoğu Türkiye'nin birçok ilinde gözlemlenen göktaşı, yerel sakinlerin ilgisini çekti. Özellikle Ergani ilçesinde yaşanan bu olay büyük bir merakla karşılandı.

gokdasi-dusmesi

GÖKTAŞI KEŞFİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ

Göktaşı düşüşü sırasında Güneştepe Mahallesi'nde bulunan Umut Can Gümüş, bu olağanüstü olayı ilk elden deneyimleyenlerden biriydi. Gümüş, gökyüzünde aniden meydana gelen bu olayı görünce, hemen harekete geçti. Kendi tarlasında 4 saat süren bir aramanın ardından, bölgede daha önce rastlamadığı bir taşı buldu. Taşın ilk anda çok sıcak olduğunu ve üzerine tişörtünü sardığını belirten Gümüş, taşın yaklaşık 500 gram ağırlığında olduğunu ifade etti.

GÖKTAŞI BULUŞUNUN SONUÇLARI

Umut Can Gümüş, bulduğu taşın fotoğrafını çekerek amcasına gönderdi ve daha sonra uzmanlardan görüş aldı. Uzmanlar, taşın gerçekten bir göktaşı olduğunu onayladılar. Taşın değerlendirilmesi için önerilerde bulundular.

Gecenin ilerleyen saatlerinde, Gümüş ve diğer köy sakinleri, göktaşını daha yakından incelediklerinde, taşın çok yüksek sıcaklıkta olduğunu gözlemlediler. Hüseyin Güneş, göktaşının kaymasıyla gecenin gündüze döndüğünü ve taşın ışıldadığını anlattı.

goktasi-sicakligi

KÖYDEKİ İLK GÖKTAŞI DENEYİMİ

Köy muhtarı Mehmet Güneş, bölgede daha önce böyle bir göktaşı görmediklerini belirtti. Eğer göktaşı satılırsa, köyünün katkıda bulunacağını ifade etti. Güneş, "Köyümüzde böyle bir taşa hiç rastlamamıştık. Meteorun düşmesinden sonra çocuklar araştırma yapmaya başladılar. Şimdiye kadar ilk defa böyle bir cisme rastladık. Köyümüze meteor taşı düşmüş. Taşı anlaşabileceğimiz birine satarsak köyümüze de katkıda bulunacağız" dedi.

Sonuç olarak, Doğu ve Güneydoğu Türkiye'de yaşanan bu olağanüstü göktaşı düşüşü, Ergani ilçesi sakinleri tarafından büyük bir merakla karşılandı. Göktaşının bulunuşu ve değerlendirilmesi, bölge için önemli bir olay olarak tarihe geçti.