Kahramanmaraş'ta yaşanan depremlerden dolayı uzun süre sessiz kalan balık pazarı, kış sezonunun başlaması ve avlanma yasağının sona ermesinin ardından bereketlendi.

Kahramanmaraş, 6 Şubat depremleri ile sarsıldı ve bu felaketin merkez üssü olan Hayrullah Mahallesi'nde bulunan Şazibey Halk Pazarı içindeki balık pazarı sessizliğe bürünmüştü. 1 Eylül itibarıyla sona eren avlanma yasağı, denizlerin balık stokunu artırarak balık pazarlarını yeniden canlandırdı.

DENİZLERİN BEREKETİ TEZGAHLARA DÖKÜLDÜ

Denizlerdeki bolluk özellikle hamsi ile kendini gösterirken, levrek, çupra, somon balığı ve alabalık gibi çeşitli balıklar da tezgahlarda yerini aldı. Bu geniş çeşitlilik, balık pazarlarında alışveriş yapanları sevindirdi. Fiyatların düşmesi de balık tüketimini artırdı.

Az Hasarlı Necip Fazıl Hastanesi yıkılacak mı? Bu hastanenin yıkılması kimi zengin edecek? Az Hasarlı Necip Fazıl Hastanesi yıkılacak mı? Bu hastanenin yıkılması kimi zengin edecek?

balik-pazarindaki-sessizlik-yerini-berekete-birakti,

VATANDAŞLAR VE BALIK SEVERLER SEVİNDİ

Balık pazarında alışveriş yapan Yaşar Sabır, "Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte balık çeşitleri harika. Bu nedenle balık tüketimimizi artırdık. Şu anda çupra almaya karar verdim. Haftada 2-3 kez balık yemeye çalışıyoruz" dedi.

Balıkçı esnafı İbrahim Sarı ise, "Kahramanmaraş'taki balık pazarı aktif bir şekilde hizmet veriyor. Hamsi, istavrit ve gümüş balığı gibi deniz ürünleri fazlasıyla bulunuyor. Mevsim nedeniyle hamsi şu anda en çok talep gören balık türü. Bunun yanı sıra levrek, çupra, alabalık, somon balığı da bol miktarda bulunuyor. Depremin ardından denizlerde balık stoku arttı ve şimdi Kahramanmaraş'ta da bol miktarda balık bulunuyor." ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş'taki balık pazarı, deprem sonrası tekrar canlanarak hem balıkçı esnafı hem de balık severler için bereketli bir döneme girmiş gibi görünüyor.

Editör: İsa Aslantaş