Kahramanmaraş'ta önemli bir gelişme yaşandı! İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yabancı uyrukluların vatandaşlık almak için evlenmelerini engellemek amacıyla yeni bir karar aldı. Bu karara göre, evlenmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin ülkede yasal kalış hakkının olması zorunluluğu getirildi.

BAKANLIK YAZI GÖNDERDİ

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, evlendirme memurluklarına yabancı uyrukluların evlilik işlemlerine ilişkin yeni bir yazı gönderdi. Yazıda, 2000'li yılların başından bu yana Kahramanmaraş'a ve Türkiye'ye gelip yerleşmek isteyen yabancıların sayısında büyük artış olduğu belirtildi.

TÜRK VATANDAŞLIĞI İLE EVLİLİK SÜİSTİMALE AÇIK

Yazıda, Türk vatandaşları ile evlilik yaparak ikamet izni alınmasının suistimale açık bir konu olduğu vurgulandı. Türk vatandaşı ile evliliğin, vatandaş olabilmenin kapılarını açtığı belirtilen yazıda, evlenmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin yasal kalış hakkının bulunmaması durumunda evlenme müracaatının alınmaması gerektiği açıkça ifade edildi.

Kahramanmaraş'ta savunma sanayi atağı: Yeni yatırımlar kapıda! Kahramanmaraş'ta savunma sanayi atağı: Yeni yatırımlar kapıda!

KAMU DÜZENİ VE GÖÇLE MÜCADELE İÇİN YENİ DÜZENLEME

Yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Kamu düzeninin sağlanması ve düzensiz göç ile etkin mücadele edilebilmesi amacıyla bir Türk ile bir yabancının veya iki yabancının evlenme işlemlerinde yabancı uyruklu kişinin geçerli pasaportu veya pasaport yerine geçen belge ile birlikte ülkemizde yasal kalış hakkının olması halinde evlenme müracaatının alınması ve durumun, ilinizdeki tüm evlendirme memurluklarına duyurulması."

Editör: İsa Aslantaş