DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Dr. İrfan Karatutlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda Kahramanmaraş'taki deprem konutlarıyla ilgili flaş açıklamalarda bulundu.

Kirişci'den Yerel Seçim Değerlendirmesi: Kahramanmaraş'ta Siyasi Dengeler Neleri İşaret Ediyor? Kirişci'den Yerel Seçim Değerlendirmesi: Kahramanmaraş'ta Siyasi Dengeler Neleri İşaret Ediyor?

KARATUTLU: "VAAT EDİLEN KONUTLARA HALA OTURULMAMIŞ"

Karatutlu'nun ifadesine göre, Kahramanmaraş'ta üç ay önce teslim edilen on bin konutun hemen hiçbirine bugüne kadar vatandaşlar yerleşmemiş durumda. Deprem konutlarının bulunduğu bölgede temel ihtiyaçlar için önemli altyapı eksiklikleri sürüyor.

ALTYAPI SORUNLARI VE VAAT EDİLEN YARDIMLARIN GECİKMESİ

Karatutlu, altyapı eksikliklerinin yanı sıra bölgede eğitim ve sağlık hizmetlerinin hala düzenlenmemiş olmasına dikkat çekti. Ayrıca, vatandaşlara vaadedilen eşya yardımlarının ödemelerinin 15 aydır yapılmadığını belirtti.

ESNAFLARIN ZORLUKLARI VE SORUMLULARIN YARGILANMAMASI

Bölgedeki esnafın kredi ve vergi borçları nedeniyle büyük zorluklar yaşadığını vurgulayan Karatutlu, deprem sonrası sorumluların ise hala yargılanmadığına dikkat çekti. Müteahhit ve mühendislerin ise günah keçisi ilan edilerek tutuklandığını ifade etti.

BELEDİYE YÖNETİCİLERİNE İNCELEME ÇAĞRISI

Karatutlu, fay hattına imar izni veren belediye bürokratları ve siyasi sorumluların henüz soruşturulmadığına dikkat çekerek, bu konuda inceleme yapılması gerektiğini vurguladı.