Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde, 6 Şubat'ta meydana gelen büyük depremlerin ardından yaralar sarılmaya çalışılırken, merkez ilçeye yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan maden taş ocağında dinamit patlatılması büyük bir paniğe yol açtı.

Depremzedeler, patlama sesinin kendilerini korkuttuğunu ve hasarlı binaların bulunduğu bölgede bu tür çalışmaların ciddi tehlikeler yaratabileceğini dile getirdi.

MADEN OCAĞINA TEPKİLER ARTIYOR

Şiddetli patlama mahalle sakinlerini sokağa döktü, birçok kişi depremin yeniden olduğunu sanarak dışarı çıktı.

‘DEPREM BÖLGESİNDE BÖYLE BİR ŞEY OLUR MU?’

Türkoğlu ilçesinde, özel bir şirket tarafından işletilen taş ocağında bugün gerçekleştirilen dinamit patlatması, hala birçok hasarlı binanın bulunduğu ve depremlerle sarsılan bölgede büyük tepki topladı.

Mahalle sakinleri, patlamanın depremleri yeniden hatırlattığını ve korku dolu anlar yaşadıklarını ifade etti.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nden taciz iddialarına yanıt Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nden taciz iddialarına yanıt

Adını vermek istemeyen bir vatandaş, “Akşam evde oturuyorduk. Çok şiddetli bir patlama sesi duyduk. Deprem oluyor sandık. Dışarı çıkınca taş ocağında dinamit patlatıldığını öğrendik. Deprem bölgesinde böyle bir şey olur mu?” dedi.

‘BU ŞİRKETLER KONTROL ALTINA ALINMALI’

İlçede yaşayan vatandaşlar, hasarlı binaların bulunduğu bölgede dinamit patlatmanın kontrolsüz çökme riskini artırdığını belirterek, “Deprem bölgesindeki insanların sağlığını ve barınma hakkını tehlikeye atan bu şirketlere müdahale edilmeli. Yetkilileri göreve çağırıyoruz” şeklinde tepki gösterdi.

Bölge halkı, yetkililerden acil müdahale beklerken, maden ocağında dinamit patlatma işlemlerinin durdurulmasını talep etti.

(Haber: İsa Aslantaş)

Editör: İsa Aslantaş