Kahramanmaraş'ta, Avrupa Birliği coğrafi işaret tescil belgesi ile öne çıkan 'Maraş-18' cevizinin hasat dönemi başladı. Bu yıl yaklaşık 20 bin ton rekolte beklenen Maraş-18 cevizi, Amerika'nın 'Chandler' çeşidine rakip olurken, İran, Irak, Rusya ve Suudi Arabistan gibi ülkelere ihraç ediliyor.

Başkan Görgel’den Kahramanmaraşlı Milli Yüzücü Sevilay Öztürk’e Tebrik Başkan Görgel’den Kahramanmaraşlı Milli Yüzücü Sevilay Öztürk’e Tebrik

Kahramanmaraş'ın Göksun, Afşin, Elbistan, Ekinözü, Çağlayancerit, Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinin kırsal mahallelerinde üretilen Maraş-18 isimli cevizde hasat dönemi başladı. Maraş-18, coğrafi işaret tescili ile dünya çapında tanınan ve Kahramanmaraş'a özgü bir ürün olarak kabul ediliyor.

maras-18-cevizinde-hasat-donemi_kanal46_2

Yüksek rakımlı yaylalarda yetişen ağaçlardan elde edilen bu ceviz türü, il genelinde 95 bin 196 dekarlık alanda üretiliyor. Tarım ve Orman Müdürlüğü verilerine göre, bu yıl ceviz üretiminde yüzde onluk bir artış bekleniyor ve kayıtlı resmi ceviz bahçelerinden 21 bin 500 tonluk bir rekolte öngörülüyor.

Kahramanmaraş genelinde açık ve kapalı alanlarda yaklaşık 1 milyon 200 bin ceviz ağacı bulunuyor ve bu üretim, ülke ekonomisine önemli katma değer sağlıyor.

maras-18-cevizinde-hasat-donemi_kanal46_1

Maraş-18 cevizi, Amerika'nın ünlü 'Chandler' çeşidine karşı büyük bir rekabetçi avantaja sahip. Bu nedenle, Avrupa ve Ortadoğu'daki birçok ülkeye de ihraç ediliyor.

Onikişubat ilçesinin Avcılar mahallesinde de ceviz hasadı başladı. Mahalle Muhtarı Abdurrahman Kayaalp, "1600 rakımlı bölgede ceviz hasadı yapıyoruz. Tamamı kapama bahçesi. Depremin etkisi bizlere ağır oldu ama bir nebze olsun yüzümüzü ceviz hasadı güldürdü. Ürünlerimiz Maraş-18 denilen birinci kalitedir. Özellikle mahallemizde ceviz üretimi çok yaygın durumda. Tüccarlar geliyor ve ürünlerimizi alıp dünyanın farklı noktalarına ulaştırıyorlar. Ceviz, iç beyazlığı ve tadı ile yüksek rakımlı yerlerde iyi yetişiyor" şeklinde konuştu.

maras-18-cevizinde-hasat-donemi_kanal46_3

maras-18-cevizinde-hasat-donemi_kanal46_5

maras-18-cevizinde-hasat-donemi_kanal46_4