Karabük'te sosyal medyada ortaya atılan bir iddia, şehri endişeye sürükledi.

Yağmur Taktaş Cinayete Mi Kurban Gitti? Sevgilisi Şüpheli! Yağmur Taktaş Cinayete Mi Kurban Gitti? Sevgilisi Şüpheli!

İddiaya göre, Karabük Üniversitesi'nde okuyan Türk öğrenciler, Afrika ülkelerinden gelen öğrencilerle cinsel ilişkiye girdikten sonra HPV ve HIV belirtileriyle hastaneye başvurmaya başladı. Bu durum, hastanelerde yoğunluğa yol açtı.

Ancak Karabük İl Sağlık Müdürlüğü, bu iddiaları yalanladı. Yapılan açıklamada, HIV ve HPV vakalarında herhangi bir artış olmadığı ve son günlerde bu hastalıklarla ilgili hastanelere herhangi bir başvurunun yapılmadığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • "Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de sağlık tesislerimizde halk sağlığını ilgilendiren bütün hastalıklar yakından takip edilmekte ve düzenli kayıt tutulmaktadır."
  • "İlimizde HIV pozitif ve HPV pozitif vakalarında herhangi anlamlı bir değişiklik bulunmamaktadır. Ayrıca sağlık tesislerimize son günlerde konu ile ilgili bir başvuru olmamıştır."
  • "Sağlık çalışanlarımızı zan altında bırakan iddiaların aksine sağlık sistemimiz kayıtsız giriş yapılarak işlem yapılmasına izin vermemektedir."

Peki, bu iddialar nereden çıktı?

Sosyal medyada paylaşılan bir metinde, bir hastanenin acil servisinde HIV ve HPV vakalarında artış yaşandığı ve bu hastaların çoğunun Karabük Üniversitesi öğrencisi olduğu öne sürülüyordu.

Karabük İl Sağlık Müdürlüğü'nün açıklaması, bu iddiaların asılsız olduğunu ortaya koydu.