Dolayısıyla bugün Moskova'daki kilit soru şu: Rusya, bölgelerin mevcut sınırlarını mı yoksa kontrol etmek istedikleri daha geniş alanı mı tanıyor?

Şimdiye kadar bunun cevabı netleşmedi. Bir Rus dışişleri bakan yardımcısı düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın bu devletlerin 'şu anki yetki alanlarını' tanıdığını doğruladı.

Ama sonra Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov benzer bir soruyu yanıtladı ve hem şu anki sınırların, hem de hak iddia edilen bölgenin tanındığını açıkladı.

'KASITLI BELİRSİZLİK'

Bunlar iki farklı durum. 2014 yılında ilan edilen sınırlar Mariupol gibi şehirleri içeriyor. Mevcut sınırlar ise öyle değil.

Peki neler oluyor? İngiliz Guardian gazetesinden Andrew Roth'a göre, belirsizlik kasıtlı olabilir ve Vladimir Putin'in kararını, Batı'nın Ukrayna topraklarının resmi işgaline nasıl tepki vereceğine göre vermesine olanak tanıyabilir.

Öte yandan, konuşanların çoğunun bu sorunun cevabını bilmiyor olması da mümkün. Bir BBC muhabirinin ısrarlı sorusuna rağmen Peskov, konuşmasına hiçbir şey ekleyemeyeceğini söyledi.

Kaynak: Milliyet