Kahramanmaraş Şairler Tepesi Salon Ahir’de gerçekleşen istişare toplantısına Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, Genel koordinatör ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Munyar, Yayın Kurulu Başkanı Dr. Şeref Oğuz, Yazı İşleri Müdürü Handan Sema Ceylan’ın yanı sıra KASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık Ciğer, KASİAD Danışma Kurulu üyeleri Mehmet Hanefi Öksüz, Ali Emiroğlu, Mikail Utlu ve Mahmut Arıkan’da konuşmacı olarak yer aldı.  Genç KASİAD Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Büyükdereli’nin sunumu ile başlayan toplantı Genç KASİAD Kurul Başkanı Çağatay Emirmahmutoğlu’nun açılış konuşması ile devam etti. 6 Şubat depreminde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek ve yakınlarına başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Emirmahmutoğlu, deprem sürecini ve geride kalan bir seneyi KASİAD ailesi olarak birlikte analiz etmek istediklerini ifade etti. 

IMG_2901

“EKONOMİ ZİRVESİNİN BİR ANLAMDA ÖN HAZIRLIĞINI YAPIYORUZ”

Kahramanmaraş'ta 20 yaşındaki kız 27 yaşındaki sevgilisini öldürdü Kahramanmaraş'ta 20 yaşındaki kız 27 yaşındaki sevgilisini öldürdü

Emirmahmutoğlu; “Deprem sürecini ve geride bıraktığımız bir seneyi KASİAD ailesi olarak üyelerimizle birlikte analiz etmek istedik. Nelerin yapıldığı, nelerin eksik kaldığı aslında nelere ihtiyacımızın olduğu konusunda bu çalışmanın değerli olacağı düşüncesi ile bugün bir araya gelmiş bulunuyoruz. Deprem öncesinde birlikte çok güzel etkinliklere imza attığımız ekonomim ekibi, yine depremin ilk günlerinden bu zamana kadar sahada bizlerle birlikte oldular. Bu etkinlik düşüncemizi de kendileri ile paylaştığımızda yine bizi yalnız bırakmadılar. Sağladıkları katkı için şahsım ve kurulum adına teşekkür etmek isterim. Bugün burada; üyelerimizin katılımı ile sağladığımız anket sonuçlarını ve ekonomik verileri Hikmet Bey’in sunumu ile değerlendireceğiz. Ardından ekonomim ekibi ile danışma kurulu üyelerimizin oturumuna geçilecek. İstişare toplantımızdan alacağımız kazanımları üyelerimiz ile paylaşacağımız bir sonuç bildirgesi haline getirip, gündemiz olarak takip edeceğiz. Önümüzdeki dönemde organize edeceğimiz Ekonomi Zirvesinin’ de bir anlamda ön hazırlığını bugün burada yapıyor olacağız.“ dedi.

IMG_2923

 “İLK GÜNDEN İTİBAREN ÇALIŞANLARIMIZLA ADETA KENETLENDİK”

Emirmahmutoğlu’ndan sonra söz alan KASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık CİĞER ise depremin ilk gününden itibaren kenetlendiklerini vurgulayarak; “Sözlerime başlamadan önce, 6 Şubat depreminde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabırlar diliyorum. Yaşadığımız tüm maddi ve manevi kayıplarımızla birlikte depremin üzerinden tam 1 yıl geçti. Depremin daha ilk günlerinde biz depremin şokunu yaşarken buraya gelip işletmelerimizi ziyaret ederek problemlerimize yakından tanık olan; acılarımız çok taze iken sanayimiz ve iş insanlarının sesi olan ekonomi gazetesi ekibine çok teşekkür ederim. Depremin ana merkezi olan, sanayisi ve ekonomisi en fazla zarar gören şehir Kahramanmaraş’tır. İlk günden itibaren tüm çalışanlarımızla birlikte adeta kenetlendik. Toparlanmak, ayağa kalkmak için var gücümüz ile çalıştık. Depremden sonraki ilk 6 ay içinde devreye alınan işletmeler oldu ama bugün hala devreye giremeyen fabrikalarımız mevcuttur. Maalesef, bir takım prosedürler bu süreci uzattı. Deprem bölgesi olarak teşviki en çok hak eden sanayi Kahramanmaraş’tır. Yaşadığımız bu yıkımdan anlımızın akı ile çıkacağımıza kanaatim sonsuzdur. Kahramanmaraş kendi yağı ile kavrulan şehir ve sanayidir fakat, kendi yağı tükenmektedir. Bu süreçte bizlere yardımını esirgemeyen kamu, kurum ve kuruluşlara da teşekkürü bir borç biliriz. Genç KASİAD’ımıza’da bizleri bir araya getirdiği ve bu etkinliği düzenlediği için teşekkür ederiz. KASİAD olarak her zaman sanayici ve iş insanlarının yanındayız, sorunların çözülmesi için her daim elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

IMG_2930

 TOPLANTI 2 BUÇUK SAAT SÜRDÜ

KASİAD üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilmiş olan anket çalışmasının sonucunu analiz etmek ve nelerin yapılıp nelerin yapılmadığı gibi, istihdamdan kapasite kullanım alanına, ihracat ve ithalat değişiminden üretim kapasitesi azalma sebeplerine kadar birçok konunun irdelendiği anket değerlendirme çalışmaları ile ilgili olarak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hikmet Gümüşer’in yaptığı sunum sonrası, moderatörlüğünü Handan Sema Ceylan’ın yaptığı, Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, Genel Koordinatör ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Munyar, Yayın Kurulu Başkanı Dr. Şeref Oğuz ile KASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık Ciğer ve KASİAD Danışma Kurulu’nun konuşma yaptığı toplantı 2 buçuk saat kesintisiz sürdü. Toplantıda deprem sonrası yapılması gerekenler tartışıldı. Çözüm önerilerinin ve çıkış yollarının farklı görüşlerle değerlendirilmesi gerçekleştirildi. Toplantıda alınan kararların sonuç bildirgesi olarak rapor halinde KASİAD üyelerine ve ilgili mercilere aktarılması kararlaştırılarak günün anısına düzenlenen plaket takdimi ile toplantı tamamlandı.

IMG_3107

Editör: İsa Aslantaş