İsrail yine kudurdu: Filistinlileri hedef aldı, 40 ölü var! İsrail yine kudurdu: Filistinlileri hedef aldı, 40 ölü var!

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze'nin son durumu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Netanyahu'nun bu açıklamalarıyla birlikte yeni bir plan da resmiyet kazandı.

Netanyahu, savaşın ardından Gazze'nin "genel güvenlik sorumluluğunu" süresiz olarak üstleneceklerini duyurdu.

İsrail askerlerinin bölgede görev yapmaya devam etmesi nedeniyle plan, Gazze'nin işgal edildiği şeklinde yorumlanmıştı. Ancak İsrailli yetkililer, son haftalarda planın ayrıntılarını açıklamamışlardı.

Netanyahu'nun güvenlik sorumluluğunun kapsamı hakkında net bir açıklama yapmadığı bilinmiyor. Netanyahu, ABC News canlı yayınında konuşurken, "taktiksel küçük duraklamaları" kabul edebileceğini ancak ateşkesin Hamas tarafından rehinelerin serbest bırakılmasına kadar gerçekleşmeyeceğini belirtti.

Devam eden kara operasyonunun rehinelerin hayatını riske atıp atmadığı sorusuna Netanyahu, "Bunu dikkate alıyoruz" şeklinde yanıt verdi. Ancak Aksa Tufanı Operasyonu'nu önleyememesi nedeniyle sorumluluk almaktan kaçındı.

Can kaybı ise 10 bini aştı. Gazze Şeridi'ne yönelik İsrail'in abluka altında gerçekleştirdiği saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı 10 bini geçti.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Şifa Hastanesi'nde düzenlediği basın toplantısında, son 24 saat içinde İsrail'in 252 kişiyi öldürdüğünü, Gazze'de 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında ölenlerin sayısının 4 bin 104'ü çocuk, 2 bin 641'i kadın olmak üzere toplamda 10 bin 22'ye ulaştığını ve yaralı sayısının da 25 binden fazla olduğunu ifade etti.