Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), doğum sonrası çocuğu ilköğretime başlayana kadar yarı zamanlı çalışma talebi kabul edilmeyen zabıt katibini haklı bularak, Adalet Bakanlığı'na tavsiye kararı verdi. Bakanlık ise başvurucuya yarı zamanlı çalışma izni verdi.

Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatırılacak? Bakan Işıkhan'dan Açıklama Geldi Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatırılacak? Bakan Işıkhan'dan Açıklama Geldi

BAŞVURUCU, İLKÖĞRETİM ÇAĞINA KADAR YARI ZAMANLI ÇALIŞMA İZNİ TALEP ETTİ

Zabıt katibi olarak görev yapan başvurucu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde, doğum sonrası çocuğu ilköğretim çağına başlayana kadar 'yarı zamanlı çalışma' talebiyle kuruma başvuruda bulundu. Ancak ilgili kurum, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi henüz çıkmadığı gerekçesiyle başvuruyu reddetti. Başvurucu, talebinin mevcut kanunda yer aldığını ve kararnamenin gerekli olmadığını savunarak, geçen yıllara rağmen çıkarılmayan yönetmelikle ilgili bilgilerin yayınlanmasını bekledi.

KDK, BAŞVURUCUYU HAKLI BULDU

Başvurucu, yarı zamanlı çalışma izninin işe başlama tarihinden itibaren ve 08.30-12.30 saatleri arasında uygulanması talebiyle KDK'ya başvurdu. KDK, başvurucunun haklı olduğuna karar verdi. Kurum, ilgili kanunun amacının, çocuğun anne-babasına en çok ihtiyaç duyduğu dönemde ebeveynlerin çocuklarıyla daha fazla bağ kurmalarını sağlamak olduğunu belirtti. Ayrıca, başvurucunun hakkını kullanabilmesi için gerekli usul ve esasların belirlenmediği iddiasını da değerlendirdi.

ADALET BAKANLIĞI, KARARA UYARAK İZNİ ONAYLADI

KDK'nın tespiti üzerine Adalet Bakanlığı harekete geçti ve başvurucuya yarı zamanlı çalışma izni verdi. Bakanlık, KDK'nın hukuka uygun olmadığına dair tespitini dikkate alarak, başvurucunun sorununu çözerek adaleti sağladı.

Bu karar, kamu çalışanlarının haklarına ilişkin benzer taleplerde hukuki bir dayanak oluşturabilir ve benzer durumdaki bireylerin haklarını savunmalarına yardımcı olabilir.