7 İlde Zirai Don Tehlikesi! Yetkililerden Çiftçilere Çağrı! 7 İlde Zirai Don Tehlikesi! Yetkililerden Çiftçilere Çağrı!

Kestel Belediyesi Hava Kirliliği ile Mücadelede Hız Kesmiyor   

 Kestel'deki Sanayi Bölgelerindeki Hava Kirliliği Sorununa Karşı Kararlı Mücadele

Kestel'de sanayi bölgeleri ve fabrikaların neden olduğu hava kirliliği sorununa karşı Kestel Belediyesi, yoğun bir çaba göstermeye devam ediyor.

Filtre Denetimleri ve Drone İle Hava Kalitesi Takibi

Kestel Belediyesi, Çevre, Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle oluşturulan komisyon, Kestel'deki sanayi bölgelerindeki fabrikalarda hava kalitesini artırmak amacıyla 7 gün 24 saat boyunca filtre denetimleri gerçekleştiriyor. Ayrıca, drone kullanarak duman salınımını izleyen ekipler, havadan tespit ettikleri fabrikalara cezai işlem uygulamak için tutanak tutuyorlar.

 Cezai İşlemler Uygulanıyor

Bu kapsamlı denetimler sonucunda şimdiye kadar 115 fabrikada denetim yapıldı. Bacalarındaki filtreleri çalıştırmayan veya filtre bulunmayan işletmelere ciddi para cezaları uygulanıyor.

Kestel Belediye Başkanı'ndan Açıklama

Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, konuyla ilgili şunları söyledi: "Kestel'de uzun süredir en büyük hassasiyetimiz olan hava kirliliği ve temiz hava konusunda Bursa Büyükşehir Belediyemiz ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile ortak bir komisyon kurduk. Bu komisyon, hava kalitesi ölçüm istasyonlarının sonuçlarına dayanarak, drone ile hava kalitesini takip ederek ve fabrikalara sahada denetim yaparak 7 gün 24 saat görev yapıyor. İlçemizdeki fabrikalara anlık denetimler gerçekleştiriyoruz. Bazı fabrikalarda filtre sistemi eksik, bazılarında ise mevcut filtreler çalıştırılmıyor. Bu işletmelere ciddi para cezaları uygulanıyor. Bu uygulamaları sürdürmeleri halinde daha ciddi yaptırımlarla karşılaşacaklar. Hava kirliliği ile mücadelemiz, sosyal medya mesajlarından belediyemize yapılan şikayetlere kadar her yönden devam ediyor. Kestel'in temiz hava konusundaki hak ettiği seviyeye ulaşması için çocuklarımızın daha temiz hava soluması için hep birlikte çalışmalıyız."

Kestel Belediyesi, hava kirliliği sorununa karşı kararlı mücadelesini sürdürmekte ve temiz hava sağlamak için yoğun bir çaba harcamaktadır.

20231113aw075589-5