6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş, depremlerin ardından geçen 15 aylık süre boyunca önemli yatırımlar ve projelerle yeniden ayağa kalkıyor.

Bu süreçte, şehrin gelişmesi adına birçok yeni proje hayata geçirildi. Bu kapsamda, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığı öncülüğünde Şairler Tepesi'nde bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Prof. Dr. Vahit Kirişci, Mehmet Şahin, Ömer Oruç Bilal Debgici, Mevlüt Kurt, Tuba Köksal, Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel, İl Başkanı Cüneyt Doğan, İl Kadın Kolları Başkanı Asuman Yavuz, İl Gençlik Kolları Başkanı Feyzullah Eren Aşçı ve çok sayıda gazeteci katıldı. Toplantıda, Prof. Dr. Vahit Kirişci projeler hakkında önemli bilgiler verdi.

KİRİŞCİ'DEN AÇIKLAMALAR

Prof. Dr. Vahit Kirişci, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: "Bugün, karada tarihin yazdığı en şiddetli depremin üzerinden tam 473, genel seçimlerin yani 14 Mayıs'ın üzerinden de 376 gün geçti. Bu toplantıda paylaşacaklarımız, depremin ve 14 Mayıs 2023 genel seçimlerinin başında konuştuklarımızla bugün sizlere açıklayacaklarımızı birlikte mukayese etmenizde büyük yarar görüyorum. Ayrıca bizim Kahramanmaraş'ta AK Parti siyasetçileri olarak il başkanlığımız, milletvekillerimiz, büyükşehir belediye başkanımız, kadın kollarımız, gençlik kollarımız bilhassa tamamımız şehrimizi ihya ve inşa etmekle yetinmeyip yeni Kahramanmaraş hedefte olduğunu, bunun için çaba sarf ettiğimizi de belirtmek istiyorum."

ŞEFFAFLIK VE HESAP VERİLEBİLİRLİK VURGUSU

Kirişci, "Bu basın toplantımızı da bu perspektifte değerlendirmenizi hakikaten sizlerden istirham ediyorum. Değerli basın mensupları, siyaset gibi temel amacı vatandaşa hizmet olan bir alanda vekalet taşıyan insanlar olarak icraatlarımızı mutlaka şeffaflık ve hesap verilebilirlik temeline oturtmamız gerekiyor. Hatırlayacak olursanız 14 Mayıs 2023 arefesinde, tam da bir gün önce, 13 Mayıs'ta il başkanlık binamızda bir basın toplantısı düzenlemiştik. Ve önce ilk 100 gün, daha sonra yıllık ve sonrasında bize verilen bu görev süresi yani 5 yıllık periyotta neler yapmayı taahhüt ettiğimizi nelerin takipçisi olacağımızı da bu basın toplantısında dile getirmiştik. Yine 28 Ağustos 2023, yani 14 Mayıs seçimleri sonrasında, seçimin ardından yüz gün konseptiyle yine burada Şairler Tepesi'nde siz değerli basın mensuplarımızla bir araya gelmiş ve bir genel değerlendirmeyi birlikte gerçekleştirmiştik." dedi.

SEÇİM DESTEKLERİ VE SONUÇLARI

Kirişci, "Özellikle 14-28 Mayıs seçimleriyle ilgili kısa bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Bu çerçevede kahraman kentimizin, kahraman evlatları Cumhurbaşkanımıza gerek birinci turda gerekse de ikinci turda Türkiye'de büyükşehirler arasında ve deprem illerinde en yüksek desteği sağlamıştır. Hatırlanacağı üzere birinci turda yüzde 72, ikinci turda da yüzde 76'lık bir desteği Cumhurbaşkanımıza vermiştir. Gururla vurgulamak isteriz ki bu destek şehrimizin siyasi tarihinde de en yüksek destek olarak kayıtlara girmiştir. Diğer taraftan yüzde 48'lik partimize olan destekle partimizin 8 milletvekili adayından 5 tanesini bu aziz millet gazi Meclis'imize göndermiştir. 81 il içerisinde bu 48'lik destekle de Türkiye'de ikinci sıraya yerleştirmiştir. İlimizde Cumhur İttifakı'nın bileşeni olan Milliyetçi Hareket Partili bir milletvekiliyle birlikte 8 milletvekili bulunuyor. 6'sı Cumhur İttifakı'ndan ve biri DEVA Partisi'nden olmak üzere CHP kontenjanından da seçilmiş 2 milletvekiliyle mecliste bu kentimizi temsil etmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

İsrail askerinin kolundaki harita skandal yarattı: Kahramanmaraş'ı da kapsıyor İsrail askerinin kolundaki harita skandal yarattı: Kahramanmaraş'ı da kapsıyor

31 MART YEREL SEÇİM ANALİZİ

Kirişci, "Eğer bir 31 Mart yerel seçimleriyle ilgili de genel bir değerlendirme yapacak olursak, hepinizin bildiği gibi AK Parti'nin yüzde 35'in üzerinde, Cumhuriyet Halk Partisi'nin de yüzde 37'nin üzerinde bir destek aldığı seçimler oldu. Yeniden Refah Partisi yüzde 6'nın biraz üzerinde oy alarak üçüncü sıraya yerleşti. Deprem bölgesi içerisinde de bu analizleri yapmakta büyük yarar görüyoruz. Hamdolsun, Kahramanmaraş deprem illeri içerisinde en başarılı il olarak kayıtlara geçti." dedi. 2019 yerel seçimleriyle 2024 seçimlerini karşılaştırarak, "2019'da seçmen sayısı 57 milyon 093 bin 410 iken, 2024 seçimlerinde 61 milyon 430 bin 934'e çıktı. Ancak geçerli oy sayısı 46 milyon 431 bin 717'den 46 milyon 046 bin 499'a düştü." dedi.

SEÇMEN KATILIMI VE GEÇERSİZ OYLAR

Kirişci, "Sandığa gitmeyen seçmen sayısı 8 milyon 752 bin 422'den 13 milyon 076 bin 935'e yükseldi. Aradaki fark 4 milyon 324 bin 513. AK Parti 2019'da 20 milyon 583 bin 180 seçmenin desteğini alırken, 2024'te 16 milyon 039 bin 071 seçmenin desteğini aldı. Milliyetçi Hareket Partisi ise 1 milyon 096 bin 497 daha az oy aldı. Cumhuriyet Halk Partisi 3 milyon 406 bin 315 fazla oy aldı. İYİ Parti neredeyse yarı yarıya seçmen kaybına uğradı, 1 milyon 733 bin 239 daha az geçerli oy aldı." dedi.

YEREL SEÇİMLERDE PARTİLERİN DURUMU

Kirişci, "AK Parti'nin büyükşehir belediyelerinde en yüksek oy oranı yüzde 51.48 ile Trabzon'da, yüzde 38.61 ile Kayseri'de oldu. Kahramanmaraş yüzde 42.41'lik destekle sekizinci sırada yer aldı. CHP'nin oyunu artırdığı dört il var. Bunlar arasında Muğla ve Bursa bulunuyor. CHP'nin 12 büyükşehir belediyesinden 8'inde oy kaybı yaşandı." dedi.

SANDIĞA KATILIM ORANI

Kirişci, "Kahramanmaraş'ta 8 ilçe belediyesinde AK Partili, 3 ilçede MHP'li adaylarla seçime girdik. Büyükşehir belediyesi ve 9 ilçede yeni adaylar gösterdik. Sandığa katılım oranı yüzde 73,56 oldu ve Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleşti." dedi.


Toplantı, Kahramanmaraş'ın depremin yaralarını sarmak ve şehri yeniden inşa etmek için yapılan projelerin tanıtımıyla sona erdi. Kirişci, "Hep birlikte Kahramanmaraş'ı daha güçlü bir şehir haline getireceğiz" dedi ve tüm halkı iş birliği içinde çalışmaya çağırdı.

(Haber: Yavuz Tozan)

Editör: İsa Aslantaş