Türkiye, yeni yıla mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklıkla giriş yaptı. Ancak, Ocak ayının ortasından itibaren ülke genelinde kutup soğukları bekleniyor. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'da kar yağışının tarihini açıkladı ve "Bu sistem öyle bir kış yapar ki o sıcak havaları unutabiliriz. 2 sene önceki gibi bir kar yağışı da olabilir." dedi.

İSTANBUL'DA MEVSİMİN İLK KARI 10 OCAK'TA DÜŞEBİLİR

Türkiye yeni yıla yağışsız bir havayla giriş yaparken, İstanbul'da henüz şehir merkezine mevsimin ilk karı düşmedi. Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında İstanbul'a kar yağışı için tarih verdi. Şen, 10 Ocak tarihini işaret ederek, "Sıcaklıkların 5-6 dereceye kadar düşebileceği soğuk hava geliyor. Sistemler değişmezse, bu sistemin İstanbul'da kar yapacağını tahmin ediyorum." dedi.

2 SENE ÖNCEKİ GİBİ KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Kışın geç gelmesinin yaz sıcağı ile ilgisi olmadığını belirten Şen, "Kış kışlığını yapacak. Ocak, şubat aylarında kış yaşanacak. 2023'ün en sıcak yıl olması ile ilgisi yok. Şiddetini ve miktarını ilerleyen günlerde bildireceğiz." dedi. İstanbul'da ısı adası etkisi olduğunu vurgulayan Şen, bu durumu bertaraf edecek bir sistemin geldiğini belirtti.

SOĞUK HAVA DOLU PERŞEMBE - CUMA GÜNLERİ

Prof. Dr. Orhan Şen'in tahminine göre, İstanbul'da kar yağışı ayın 10'u akşamı gibi başlayıp perşembe-cuma gibi etkili olacak. Soğuk hava dalgasının 3-4 gün süreceği ve ardından Anadolu'ya kayacağı öngörülüyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 5 günlük hava tahmin haritasına göre, perşembe günü yurdun geniş kesiminde yağışlar etkili olacak.

Mersin, Kayseri, Van ve Batman Emniyet Müdürleri Değişti! Mersin, Kayseri, Van ve Batman Emniyet Müdürleri Değişti!

HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün değerlendirmesine göre, yurt genelinde hava durumu parçalı yer yer çok bulutlu, bazı bölgelerde aralıklı yağışlı geçecek. Antalya'nın doğu ilçelerinde kuvvetli yağışlar beklenirken, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik öngörülmüyor. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: TEDBİRLİ OLUNMALI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, özellikle Antalya'nın doğu ilçelerinde gece saatlerinden sonra kuvvetli yağışların beklendiğini bildirdi. Sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuz şartlara karşı dikkatli olunması ve tedbir alınması uyarısında bulundu.