Bursa'nın Mudanya ilçesinde, tek hücreli organizmaların aşırı derecede üremelerinden sonra toplu halde su yüzüne çıkmalarıyla yaşanan alg patlaması, deniz suyunu gece yarısı mavi ışıklı bir görüntüye dönüştürdü.

Fransa'da Yakalanan PKK Üyesi Türkiye'ye İade Edildi: Emniyet Operasyonla Darbe Vurdu Fransa'da Yakalanan PKK Üyesi Türkiye'ye İade Edildi: Emniyet Operasyonla Darbe Vurdu

Denizdeki bu ışık şöleni, görenler arasında büyük bir şaşkınlık yarattı.

MARMARA DENİZİ'NDE GÖRÜLEN MAVİ PARLAMALAR DİKKAT ÇEKTİ

Marmara Denizi'nin Bursa Mudanya kıyılarında, sularda bulunan ancak mikroskopla görülebilen canlıların (plankton) çoğalması sonucu mavi renkli parlamalar ortaya çıktı.

Sahil bandındaki alg patlaması denizin rengini değiştirdi. Özellikle Mudanya ve Güzelyalı kıyılarında biriken algler, denizin açık mavi renge dönmesine sebep oldu.

Birçok vatandaşın dikkatini çeken bu tabiat olayında, kimisi eğlendi, kimisi ise o anları kayda aldı.

'KIZIL AKIN' OLARAK DA BİLİNEN ALG PATLAMASI

'Alg Patlaması' olarak bilinen 'Kızıl Akın' (Red Tide), sucul ekosistemlerde bir veya birkaç alg (fitoplankton) türünün, besin maddelerinin ortamdaki yoğunluklarının artmasına bağlı olarak popülasyonlarının artması, bununla birlikte sudaki oksijen seviyesinin azalması nedeniyle ölerek su yüzeyini kırmızı veya kahverengi bir görünüme sokmasına neden oluyor.

Alg patlamasının yöresel ve mevsimsel olduğu ve genellikle az derin sahil sularında, iç deniz, körfezler, göller ve nehir ağzına yakın yerlerde yoğun olarak görüldüğü belirtildi.