Geçtiğimiz hafta sonu Ankara Kızılcahamam'da düzenlenen 31. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, AK Parti için kritik anlara sahne oldu. Üç gün süren kampta, Meclis ve bakanlıkların faaliyetleri kapsamlı bir şekilde ele alındı. Yerel seçim sonuçlarının detaylıca analiz edildiği toplantı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önemli mesajlar verdiği konuşmasıyla sona erdi. Erdoğan, "Milletimizle gönül bağlarımızı güçlendirirken, AK Parti ve Cumhur İttifakı'nın sağlam yapısını bozmaya yönelik girişimlere izin vermeyeceğiz" dedi.

SEÇİM SONUÇLARI GERİLİMİ ARTIRDI

Kongre süreci başlamadan önce gerçekleştirilen toplantılarda, bazı partililerin seçim sonuçlarına yönelik eleştirilerde bulunarak birbirlerini suçlamaya çalıştıkları iddia edildi. Odatv’nin haberine göre, Milli Görüşçü Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, toplantıda yaptığı sert konuşma ile dikkat çekti. Uzunkaya, 2018 yılında yapılan AK Parti Grup Toplantısı'ndan bir fotoğraf paylaşarak, "İrtifa kaybediyoruz" diyerek milletvekillerini uyardı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

'HERKES SUÇU ÜZERİNDEN ATMAYA ÇALIŞIYOR'

Musa Uzunkaya, milletvekillerine hitaben, "Seçimle ilgili tek söyledikleri 'Bakanlara ulaşamıyoruz' oluyor, kimse neden kaybettiklerini açıklayamıyor, herkes suçu üzerinden atmaya çalışıyor" dedi. Uzunkaya'nın bu sözleri, partililer arasında yankı uyandırdı.

"HERKES LOBİCİLİK YAPIYOR"

Toplantı sırasında, parti içinde bakanlık ve diğer önemli pozisyonlar için yaşanan rekabetin, bazı üyeler tarafından lobicilik faaliyetlerine dönüştürüldüğü iddiaları da gündeme geldi. Birçok partilinin, bu tür faaliyetlerle meşgul olduğu şikayet edildi.

ALİ İHSAN YAVUZ’A SOĞUK DUŞ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, yaptığı konuşmada seçimlere ilişkin sorumluluk alarak istifa eden il başkanlarından bahsetti. Ancak Yavuz’un "Dört onurlu il başkanımız istifa etti" sözlerine, salondan "Sen de istifa et o zaman" şeklinde bir tepki gelmesi, ortamın gerilmesine neden oldu.

EFKAN ALA TBMM BAŞKANLIĞI İSTİYOR

Kulislerde konuşulan bir diğer iddia ise Efkan Ala’nın gelecek Meclis Başkanlığı seçimlerinde aday olmak istediği yönünde. Bu durum, partide farklı dinamiklerin devreye girmesine neden olabilir.

ERDOĞAN GERİLDİ

Toplantılarda yaşanan gerginlikler ve tartışmalar, partinin içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdi. Bu gelişmeler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerilmesine sebep oldu. Toplantının sonunda, birçok partili sonuçların "koca bir sıfır" olduğunu dile getirdi.

KONGRE SÜRECİ BAŞLIYOR

Toplantıda, ilçe kongrelerinin 2024 Ekim ayında başlaması kararlaştırıldı. Dinamik kadroların hedeflendiği bu kongrelerin ardından, 2025'te büyük kongrenin yapılması planlanıyor. Bu süreç, AK Parti’nin geleceği için kritik bir dönüm noktası olacak.

Editör: İsa Aslantaş