Son dönemde artan yüksek konut fiyatları, birçok vatandaşın evini satamamasına veya hayalini kurduğu evi alamamasına neden oluyor. Ancak bu zorlu konut piyasasında, ilginç bir trend ortaya çıkıyor: Takas. Özellikle araç satışlarında sıkça görülen takas sistemi, şimdi gayrimenkul ilanlarında da kendini göstermeye başlıyor. Takas ilanlarında önceki yıllara göre yaklaşık 10 katlık bir artış yaşanıyor.

İstanbul, gayrimenkul ve otomobil takasında öne çıkan ilk şehir olurken, başkent Ankara, İzmir, Tekirdağ, Balıkesir gibi birçok şehirde de takas ilanları dikkat çekiyor. Emlak platformlarında yer alan ilanlar arasında dikkat çekenler arasında 3 milyon TL değerindeki taksi durağı, İstanbul Ataşehir’de 13,5 milyon TL'ye 3+1 daire ve Pendik’te 4+1 dubleks daire bulunuyor.

Lüks mülkler de takas kabul eden gayrimenkullerden biri. Örneğin, Üsküdar’da 101 milyon TL değerindeki Boğaz manzaralı tripleks köşk, İstanbul Anadolu Yakası veya Bodrum'da gayrimenkul veya lüks araçla takasa açık durumda.

Antalya’da 23 milyon liraya 4+1 havuzlu lüks villa, Nişantaşı’nda 44 milyon liraya havuzlu lüks daire, Beylikdüzü’nde 32 milyon liraya ikiz villa, İzmir’de 12 milyon liraya villa, Yalova’da 15,5 milyon liraya çiftlik, Şile’de 11 milyon liraya villa, Bahçelivler’de 11 milyon liraya 5+2 dubleks daire, arsa ve araç takası kabul eden mülklerden sadece birkaçı. Beylikdüzü’nde ise site içinde 70 milyon lira değerinde 13 daire, İstanbul’da ofis, dükkan, imarlı arsa karşılığında takas kabul eden ilanlar da bulunuyor.

Bakan Şimşek'ten kira ve KDV açıklaması Bakan Şimşek'ten kira ve KDV açıklaması

Gayrimenkul Danışmanı Şenay Araç Demir, son 10 gündür gayrimenkul sektöründe takasın hareketlendiğini belirtiyor. Kredi çekemeyen ancak yerini satmak isteyen mülk sahiplerinin, karşılıklı gayrimenkul değiş tokuşu için masaya oturmaya başladığını söylüyor. Örneğin, 400 metrekarelik 30 milyon TL değerinde bir dükkan almak isteyen biri, 100 metrekarelik 10 milyon TL'lik dükkanı ve bir otomobili takas ederek bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Kalan tutarı ise elinde döviz veya TL bulunuyorsa 4 taksitte ödeme imkanı sunuyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Gayrimenkul Hizmetleri Komite Başkanı ve Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucusu Hakan Akdoğan, konutta kredi musluklarının sıkılaşmasının ardından mülk sahiplerinin takasa yöneldiğini belirtiyor. Piyasanın yavaşladığı ve nakit akışının azaldığı dönemlerde takasların ön plana çıktığını ifade ediyor. Araç takası veya arsa karşılığı konut almak isteyenlerin bu yöntemi tercih ettiğini ve takas sonrası kalan tutarın 3-12 ay arasında taksitlendirildiğini ekliyor.

Emlak sitelerindeki ilanlar incelendiğinde, Bolu’da 25 milyon TL değerinde tavuk çiftliği, İstanbul’da ev, dükkan ve araç takasına açık olduğu görülüyor. Ayrıca, Ankara’da 140 milyon TL değerinde fabrika, Akçakale’de 50 milyonluk mısır fabrikası, Konya’da 24 milyon TL’ye 4 katlı mağaza, ana cadde üzeri arsa, daire ve araç takasına açık durumda bulunuyor.