Ülke 60 yıl sonra meydana gelen ilk ölümcül büyük beyaz köpek balığı saldırısıyla tam anlamıyla dehşete düştü. Görgü tanıklarının çektiği videolar, kısa sürede sosyal medyada yayıldı. Korkunç görüntüler hızla viral oldu ve dünyanın dört bir yanında izlendi. Yapılan incelemeler sonucunda hayatını kaybeden kişinin, 35 yaşındaki İngiliz bir göçmen olduğu belirlendi. Köpek balığı uzmanları ise saldırının birçok sebebi olabileceğini belirterek köpek balığını kıyıya kanın çekmiş olabileceğini ve bazı köpek balığı türlerinin örneğin boğa köpek balığı gibi türlerin kışkırtılmadan da saldırabileceğini söyledi.

Cam Kırıldı, Hayat Söndü: 11 Yaşındaki Şefika Hayatını Kaybetti! Cam Kırıldı, Hayat Söndü: 11 Yaşındaki Şefika Hayatını Kaybetti!

AĞIRLIĞI YARIM TON

Geçtiğimiz çarşamba günü Meksika Körfezi içerisinde yer alan ABD'nin Florida eyaletinde yaşanan olay ise bir köpek balığı saldırısı olmasa da görenleri korkutmaya yetti. Pompano Plajı'nda 11 metre uzunluğunda ve yarım ton ağırlığında çekiçbaşlı bir köpek balığı karaya vurdu. Köpek balığı o kadar büyüktü ki sahilden ancak özel ekiplerin ve iş makinelerinin gelmesiyle çıkarılabildi. Ancak burada en ürküten detay köpek balığının karnından çıkanlar oldu.

2014 yılında okyanuslar ve okyanuslarda yaşayan canlı türlerinin korunması amacı güden Amerikan Köpek Balığı Koruma (ASC) isimli organizasyonun kurucusu Hannah Medd, basına verdiği bilgide yaşanan durumun oldukça nadir olduğunu belirtti. Öyle ki Hannah Medd, "Yılda birkaç defa bu şekilde ihbarlar alıyoruz" demekle yetinebildi. Pompano Plajı etrafında yaşayan Kevin Nosal ise, “Her gün geldiğiniz sahilde bu kadar büyük bir hayvanı görmek istemezsiniz” diyerek yaşadığı şaşkınlığı özetledi. 

KARNINDAN ÇIKANLAR ŞOKE ETTİ
Yapılan incelemeler çekiçbaşlı köpek balığının solungaçlarında balıkçılar tarafından avlandığına dair izler bulunduğunu gösteriyordu. Hannah Meed, "Solungaçlarında olta ve kanca izleri var. Bu köpek balığı muhtemelen balıkçılar tarafından avlandı ve sonrasında serbest bırakıldı" diyerek korkunç detayı da paylaştı.

Yerel bir köpek balığı koruma grubu tarafından yayınlanan fotoğrafta, karnı yarılan köpek balığının doğmamış yavruları kuma serilmiş olarak gösterildi. Yetkililer, dişi köpek balığının hamile olduğunu ve karnından 20'den fazla doğmamış yavru çıkarıldığını belirtti.

Avlanma ve serbest bırakma balıkçılığı şu anda ABD'nin Florida eyaletinde yasal olarak kabul ediliyor. Kişi ve gruplar bölgede yaptığı avlarda yakaladıkları deniz canlılarını daha insancıl olduğu düşüncesiyle serbest bırakıyor. Hayvanseverler ise kıyıya vuran çekiçbaşlı köpekbalığının avlandıktan sonra serbest bırakıldığını ve bu sebeple şoka girmesi sonucunda karaya vurduğunu düşünüyor.

GEÇİM KAPISI HALİNE GELDİ

Meksika Körfezi'nin köpek balığı popülasyonu açısından oldukça zengin olduğunu belirten araştırmacılar, bölgede köpek balıklarının geçim kapısı haline getirdiklerini belirtti. Florida’da yaşayan birçok kişinin tarih öncesi dönemde yaşayan Megalodon köpek balığına ait dişleri arayarak geçindiğini belirten uzmanlar, aynı zamanda bu özelliğinden dolayı bölgenin turist çektiğini de söylüyor.

Yeryüzünde yaşamış en büyük etçil canlının Megalodon köpek balıkları olduğu biliniyor. 23 ila 3 milyon önce yaşamış olduğu tahmin edilen bu türün boylarının 10 ila 20 metreye kadar çıktığı düşünülüyor. Tarih öncesinde yaşamış olan Megalodon köpekbalıklarının da evi olan bölge günümüzde onlarca köpekbalığı türüne ev sahipliği yapıyor. Bölgede yapılan araştırmalarda her geçen gün yeni bir tür keşfediliyor.

Kaynak: Milliyet