Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kredi kartlarının limitlerine yönelik kısıtlama sinyali vermesinin ardından kredi kartlarında üst üste değişiklikler sürüyor. 
Kredi kartlarında nakit avans çekim sınırı getirilmesinin ardından faiz oranlarında yükselişe gidildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ilave sıkılaşma adımları kapsamında, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından nakit çekim işlemlerinde faiz oranı için yeni karar geldi. Kredi kartlarında nakit avans çekim sınırı getirilmesinin ardından faiz oranlarında yükselişe gidildi.

Altın Fiyatları Çakıldı! 3 Hafta Sonrası En Düşük! Altın Fiyatları Çakıldı! 3 Hafta Sonrası En Düşük!

KREDİ KARTI VE KREDİLİ HESAP FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ
TCMB'nin Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yayımlanan kararla kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından nakit çekim işlemlerinde faiz oranı ihtiyaç kredisi faiz oranıyla uyumlu seviyeye çıkarıldı. 

BANKALARA YENİ UYGULAMA TALİMATI
Merkez Bankası aynı zamanda bankalara yeni uygulama talimatı gönderdi. Talimatla gerçek ve tüzel kişiler için uygulanan TL payı hedefleri de güncellendi.

Buna göre, bankaların tüzel kişi TL payı için aylık artış hedefi getirildi. Daha önce tüzel kişi TL payı için bir önceki aya göre artış hedefi bulunmuyor ve 18 Ağustos 2023'teki seviyesinin korunması gerekiyordu.

Ayrıca, bankaların TL payı seviyelerine göre farklı olarak belirlenmiş olan gerçek kişi TL payı aylık artış hedefleri güncellendi ve hedeflerin sağlanamaması halinde uygulanacak komisyon oranı artırıldı.