Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyaretinin Şubat ayında gerçekleşeceğini duyurdu. İşte detaylar:

PUTİN-ERDOĞAN İSTİŞARESİ

Uşakov, İstanbul formatındaki Ukrayna barış müzakerelerinin Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından istişare edilip edilmeyeceği konusunda bir soruya, "Ukrayna konusu görüşmenin ana maddelerinden biri olacak" yanıtını verdi. Rusya'nın Ukrayna ile müzakerelere hazır olduğunu belirten Uşakov, ancak muhatap bulamadıklarını ve Kiev'in Moskova'yla müzakereleri yasakladığını vurguladı.

Avrupa'da Isınma Sorunu Büyüyor! Doğalgaz Fiyatları İsrail-İran Gerilimiyle Zirvede Avrupa'da Isınma Sorunu Büyüyor! Doğalgaz Fiyatları İsrail-İran Gerilimiyle Zirvede

RUSYA'NIN TALEPLERİNE YANIT VERİLİRKEN UKRAYNA İLE MÜZAKERELER ENGELLENİYOR

Uşakov, Kremlin'in farklı ülkelerin taleplerine olumlu yanıt verirken, Kiev'in Rusya ile müzakereleri engellediğini ifade etti. Bu durum, bölgedeki gerginliği artırarak diplomatik ilişkilerin zorlu bir seyir izlediğini gösteriyor.

PUTİN: TÜRKİYE ZİYARETİ PLANLANIYOR

Rusya lideri Putin, 14 Aralık'taki yıl sonu programında Türkiye'yi ziyaret etme planlarıyla ilgili soruya, "Sayın Erdoğan'la bu konularda sürekli temas halindeyiz. Kısa süre önce bir ziyaret planlıyordum ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programı nedeniyle olmadı. Türkiye'ye uçmaya hazırdım, bunu kendisine söyledim ancak hem onun hem de benim takvimim nedeniyle olmadı. Böyle şeyler oluyor" diyerek 2024'ün başında ziyaret gerçekleştirme konusunda mutabakat sağlayabileceklerini ifade etmişti.

BEKLENTİLER VE DİPLOMATİK KANALLAR

Daha önce Türkiye gazetesi, kendi kaynaklarına atıfla Rusya Devlet Başkanı'nın 12 Şubat'ta Ankara’yı ziyaret etmesinin beklendiğini bildirmişti. Ancak Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan bir yetkili, Sputnik'e yaptığı açıklamada, Putin'in belirlenen tarihindeki ziyaretine dair herhangi bir bilginin bulunmadığına vurgu yaparak, tarihlerin diplomatik kanallar üzerinden mutabakat sağlanarak belirlendiğini belirtti. Bu durum, resmi bir duyuru olmadan yapılan spekülasyonlara karşı dikkat çekici bir durumu ortaya koyuyor.