Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin sabaha karşı 29.944 dolara kadar düştü. Bitcoin'in fiyatı, Temmuz 2021'den bu yana ilk kez 31 bin dolar seviyesinin altına geriledi.

Bitcoin son olarak 20-21 Temmuz tarihlerinde 29 bin dolarları görmüştü. Yani Bitcoin neredeyse son bir yılın en düşük seviyelerinde geziniyor.

ELMALI YEŞİLYAYLA GÜREŞLERİ ŞİFRESİZ CANLI İZLE | Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşleri saat kaçta ve hangi kanalda? ELMALI YEŞİLYAYLA GÜREŞLERİ ŞİFRESİZ CANLI İZLE | Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşleri saat kaçta ve hangi kanalda?

Ethereum fiyatı yüzde 2.366,39 dolar seviyesinde işlem görürken, Solana 68,878 dolar seviyesine kadar gerildi. Terra ise 28,6543 dolar seviyesinde dalgalanıyor.

PİYASALAR NEDEN DÜŞÜYOR?

Yüksek enflasyona karşı parasal sıkılaşma beklentilerinin artması, riskli varlıklardan kaçış ve doların diğer para birimleri karşısında değer kazanması Bitcoin'in düşüşündeki temel etken.

Fed'in geçen haftaki 50 baz puanlık faiz artırımı düşüşü başlatmıştı. Küresel hisse senedi piyasalarındaki negatif seyre paralel olarak kripto para piyasalarındaki kayıplar da yoğunlaştı.

Piyasalardaki negatif seyirde, para politikasında sıkılaşma beklentilerinin artması, riskli varlıklardan kaçış ve dolar endeksinin 20 yılın en yüksek seviyesine ulaşması etkili oldu.

Analistler, yükselen enflasyonla mücadele için para politikası sıkılaşmasının ve likiditenin azalmasının yatırımcıları küresel piyasalarda riskli varlıklardan uzaklaştırdığını belirtti.

Kaynak: Milliyet