Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü (AFAD), İstanbul'da yaşanması muhtemel olumsuz hava koşulları hakkında sosyal medya üzerinden bir uyarıda bulundu.

BEKLENEN YAĞIŞ VE FIRTINA

Bu gece saatlerinden itibaren Edirne ve Kırklareli'de, yarın sabah saatlerinden itibaren ise İstanbul, Tekirdağ ve Çanakkale'de kuvvetli yağışlar ve fırtına bekleniyor.
Özellikle Kırklareli'nin kuzeyi, Çanakkale'nin güneyi ve Edremit Körfezi çevresinde yer yer çok kuvvetli yağışlar öngörülüyor.

YAĞIŞ TÜRLERİ VE YEREL ETKİLERİ

Genel olarak yağmur ve sağanak şeklinde görülecek olan yağışlar, Çanakkale'nin güneyi, Balıkesir ve Bursa çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde etkili olacak.

Trafik Yoğunluğu Arttı: Ağır Vasıtalara Esneklik Sağlandı! Trafik Yoğunluğu Arttı: Ağır Vasıtalara Esneklik Sağlandı!

Cumartesi sabah saatlerinde Edirne ve Kırklareli çevreleri ile Tekirdağ'ın iç kesimlerinde, öğle saatlerinden itibaren ise Çanakkale'nin iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde kuvvetli yağışlar yaşanması bekleniyor.

Bu olumsuz hava koşullarının cumartesi gece saatlerine kadar devam etmesi öngörülüyor.

AFAD'DAN UYARI MESAJI

AFAD, vatandaşları sel, su baskını, ani rüzgar, kısa süreli fırtına, kar yağışı ve don olaylarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Özellikle İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa çevrelerinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiğini belirtti.

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN DEĞERLENDİRME

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Edirne, Kırklareli çevreleri, Ağrı ve Van'ın doğu kesimleri ile Balıkesir'in batı ilçelerinde yağışlı bir hava bekleniyor.

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olması öngörülürken, Kırklareli'nin kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli yağışlar görülebileceği belirtiliyor.

HAVA SICAKLIĞI VE RÜZGAR

Hava sıcaklıklarının genel olarak mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin edilirken, rüzgarın genellikle güney ve batı yönlerden hafif ara sıra orta, Marmara ve Kuzey Ege'de ise yer yer kuvvetli eseceği öngörülüyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ VE RÜZGAR UYARILARI

Gece saatlerinden itibaren Kırklareli'nin kuzey kesimlerinde kuvvetli yağışlar bekleniyor. Ayrıca, Marmara'nın batısı ve Kuzey Ege'de rüzgarın öğle saatlerinden itibaren güney ve güneydoğu, zamanla güneybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınanın Cuma günü ilk saatlerde etkisini kaybetmesi öngörülüyor.

Vatandaşların güvenliklerini sağlamak adına, AFAD ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıları dikkate almaları önem taşımaktadır.