2 bin yıllık kasaba keşfedildi!

İngiltere'de yapılan kazılarda, Demir Çağı'na kadar uzanan ve zengin bir ticaret hayatı olduğu anlaşılan bir Roma kasabası keşfedildi. Yetkili West, alanın çok iyi korunmuş olduğunu ve buradaki hayatla ilgili çok fazla şey anlaşılabildiğini belirtti

2 bin yıllık kasaba keşfedildi!

İngiltere'de Northamptonshire HS2 hızlı tren yolu güzergahında, 2 bin yılı aşkın geçmişe sahip ve çok iyi korunmuş halde bir Roma kasabası ortaya çıkartıldı.

Keşif, çanak çömlek, mücevher ve 300'den fazla madeni para gibi eski eserleri içeriyor. Keşif tren hattı projesi sırasında, güney Northamptonshire'da bir yıldır 80 arkeoloğun kazdığı açıklanmayan bir bölgede bulunuyor.

Demir Çağı'na ait bir köyün olduğu bölgeden, 10 metre genişliğinde bir Roma yolu geçiyor ve bu da Cherwell Nehri'ne yakınlığı nedeniyle, ticaret için atlı arabaların kullanıldığı anlamına geliyor.

Madeni paralar ayrıca burada ciddi seviyede ticaret yapıldığına işaret ediyor. Siyah toprağından dolayı Blackgrounds (Kara topraklar) olarak bilinen bölgede cam kaplar, dekoratif çanak çömlekler, mücevherler ve hatta makyaj malzemeleri bulundu. 

Londra Arkeoloji Müzesi Altyapısı Müzesi'nden şantiye müdürü James West şunları söyledi: "Böylesine iyi korunmuş ve büyük bir Roma yolunun yanı sıra, çok sayıda yüksek kaliteli buluntu ortaya çıkarmak olağanüstü.

Bu kadar iyi korunmuş olmaları sayesinde burada yaşayan insanlar hakkında çok şey anlatıyor."Kasaba, 2018'den beri rota üzerinde bulunan 100'den fazla arkeolojik alandan biri.

1700 YILLIK ALTIN YÜZÜK 

İsrailli araştırmacılar Çarşamba günü, antik Caesarea limanı açıklarında bir gemi enkazında bulunan ve Roma döneminden kalma 1700 yıllık yeşil taşlı bir altın yüzük sergilediler.

İsrail Antik Eserler Kurumu (IAA) yaptığı açıklamada, yüzüğün üçüncü yüzyıl Roma sikkelerinin yanı sıra bronz bir kartal heykelciği, kötü ruhları kovmak için kullanılan çanlar, çanak çömlek ve komik maskeli bir Roma pantomimus heykelciği arasında bulunduğunu söyledi.

Yetkili makam, nispeten sığ sularda bulunan lir oymalı kırmızı bir değerli taşın da, ahşap bir geminin gövdesinin kalıntılarından çıkartıldığını belirtti

Kaynak:Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67