Kuzu etine bir zam daha geldi! Son 15 günde yüzde 18,3'lük artışla 245 TL'den 290 TL'ye çıkan kuzu karkas et fiyatları, tüketicileri daha da zor durumda bırakıyor.

Kasapların beklentisi ise bu hafta içinde yeni bir zam daha olacağı yönünde.

KUZU KUŞBAŞI FİYATI 680 TL'YE ULAŞABİLİR

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, kuzu etinin kalitesi ve yağ durumuna göre değişen kilogram fiyatının 590 ila 680 TL arasında satılacağını açıkladı.

Bu durum, kuzu etine olan talebin ve fiyatların yüksek seviyede seyretmesine neden oluyor.

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: Fahiş fiyatta kapatma cezası geliyor Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: Fahiş fiyatta kapatma cezası geliyor

kuzu-etine-zam-bu-hafta-1-zam-daha-beklenirken-kilosu-700-liraya-dayandi_kanal46_2

DANA ETİ DE FİYAT ARTIŞINA UĞRADI

Kuzu etiyle birlikte dana eti fiyatlarında da yükseliş gözlemleniyor. Dana kıyma kilogram fiyatı bölgeden bölgeye değişiklik göstererek 390 TL ile 470 TL arasında seyredecek. Dana kuşbaşı ise 410 TL'den 480 TL'ye kadar çıkacak.

kuzu-etine-zam-bu-hafta-1-zam-daha-beklenirken-kilosu-700-liraya-dayandi_kanal46_1

KUZU ETİNİN FİYAT ARTIŞI NEDENLERİ

Tüfekçi, kuzu eti fiyatlarındaki artışın her yıl mayıs ayında süt kuzusunun bitmesiyle yaşandığını belirtirken, bu yılın farklı bir senaryo sunduğuna dikkat çekti. Besici adı altında bazı kişilerin kuzu eti talebini manipüle ederek fiyatları yükselttiğini ifade etti.

kuzu-etine-zam-bu-hafta-1-zam-daha-beklenirken-kilosu-700-liraya-dayandi_kanal46_4

YENİ ZAM BEKLENİYOR

Tüfekçi, sadece dün kuzu karkas etine 25 TL zam yapıldığını vurgulayarak, toptan et satışı yapan tüccarların konuşmalarına göre bu hafta içinde yeni bir zam beklendiğini açıkladı.

HAYVANCILIK DESTEKLERİNDE ARTIŞ

1 Ocak itibariyle yürürlüğe giren Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği" ile hayvancılık destek kalemlerinde yüzde 100-150 artış yapıldı. Bu kapsamda sürü yöneticisi (çoban) desteği yüzde 150 artışla 30 bin liraya çıkarken, diğer destekler de önemli oranlarda artırıldı.

kuzu-etine-zam-bu-hafta-1-zam-daha-beklenirken-kilosu-700-liraya-dayandi_kanal46_3