Adana'nın Kozan ilçesinde yaşanan limon fiyatlarındaki drastik düşüş, bölgedeki üreticileri zor durumda bıraktı.

Limonun kilosu 30 kuruşa kadar düşerken, bu durum bazı çiftçileri acil önlemler almaya yönlendirdi.

İlginç bir çözüm önerisi ortaya atan Aysel Kurt, evinin önüne döktüğü 4 ton limonu çöpe gitmekten kurtarmak için ses getiren bir girişimde bulundu.

aw092247-01

ÜRETİCİDEN ÇÖPE ATILAN LİMONA ÇÖZÜM: KABUKLAR 17 LİRADAN SATILIYOR

Aysel Kurt, çöpe gitmek üzere olan 4 ton limonun kabuklarını değerlendirmeye karar verdi. Limon kabuklarının kilosunu 17 liradan satışa sunan Kurt, bu şekilde üreticinin emeğinin karşılık bulmasını amaçlıyor.

Kabukların boya, kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanıldığını belirten Kurt, geçen yıl kilosu 17 lira olan kabukların fiyatının bu yıl da aynı olduğunu söyledi.

LİMON KABUĞU İLE İLGİLİ ŞAŞIRTAN DETAYLAR

Limon kabuğunun sadece fiyatıyla değil, aynı zamanda sağlık açısından birçok faydasıyla da dikkat çekiyor.

Hükümetten Çalışanlara Büyük Jest! İş Kanunlarında Devrim Niteliğinde Düzenlemeler Hükümetten Çalışanlara Büyük Jest! İş Kanunlarında Devrim Niteliğinde Düzenlemeler

Kabuğun cilde olan olumlu etkilerinden başlayarak, sindirim sistemi sağlığına kadar pek çok alanda kullanıldığı belirtiliyor.

aw092247-02

LİMON KABUĞUNUN AZ BİLİNEN FAYDALARI

Limon kabuğunun bilinmeyen faydaları arasında kan dolaşımını iyileştirmek, karaciğeri temizlemek, kılcal damarları güçlendirmek, kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek ve cilt sorunlarına çözüm sunmak bulunuyor.

Limon kabuğunun stresle mücadelede, kilo vermeye yardımcı olmada ve kanserle savaşmada da etkili olduğu vurgulanıyor.

SONUÇ: LİMON KABUĞU, HEM EKONOMİYE HEM DE SAĞLIĞA KATKI SAĞLIYOR

Kozan'da yaşanan limon krizi, bir yandan ekonomik sıkıntıları beraberinde getirirken, diğer yandan Aysel Kurt gibi girişimcilerin ortaya koyduğu çözümler, üreticilerin emeğinin ziyan olmasını engelliyor. Limon kabuğunun sağlık açısından faydaları da göz önüne alındığında, bu ürünün daha fazla değerlendirilmesi için atılacak adımlar önem kazanıyor.

aw092247-03