İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, uluslararası tepkileri üzerine çekerken, ABD ve diğer ülkelerin desteğiyle devam ediyor. Şiddet olayları sivil yerleşimleri hedef alırken, İsrail güçleri şu ana kadar 38 bin Filistinli'nin hayatını kaybetmesine neden oldu. 8 aydır süren bombardıman sonucunda ise 89 binden fazla insan yaralandı.

Refah kentinde yaşayan 1,5 milyon yerinden edilmiş insan için endişe artarken, İsrail'in Lübnan'a olası bir geniş kapsamlı operasyon hazırlığı içinde olduğu bildiriliyor. Başbakan Netanyahu'nun liderliğindeki İsrail ordusu, bölgedeki gerilimi artırarak uluslararası toplumu endişelendiriyor.

1719552433 Ekran Görüntüsü 2024 06 28 082048

ORTADOĞU'DA LÜBNAN ALARMI: ÜLKEYİ TERK EDİN

Lübnan'daki gerilimler tırmanırken, Batılı ülkeler vatandaşlarına Lübnan'a seyahat etmemeleri konusunda uyarıda bulunuyor. ABD, Rusya, Almanya, Hollanda ve İrlanda yetkilileri, Lübnan'dan derhal ayrılmaları gerektiğini vurguluyor.

Rusya’nın Beyrut Büyükelçisi Aleksandr Rudakov, ''Rus vatandaşları için Lübnan seyahatlerini mümkünse ertelemelerini öneriyor.''

Kuzey Makedonya ve Kuveyt de benzer uyarılarda bulunmuştu.

BM UYARISI: BÖLGE İÇİN TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR

BM yetkilileri, İsrail ile Hizbullah arasındaki çatışmanın bölgesel bir krize yol açabileceği uyarısında bulunuyor. Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, durumun 'pimi çekilmiş bomba' etkisi yaratabileceği uyarısında bulunuyor.

Donald Trump'tan ilk açıklama: Kritik göçmen tablosu | Neden ayakkabılarını istedi? Donald Trump'tan ilk açıklama: Kritik göçmen tablosu | Neden ayakkabılarını istedi?

WASHINGTON'UN DİPLOMASİ ÇABALARI

ABD Başkanı Joe Biden'ın yönetimi, bölgedeki gerilimi azaltmak için yoğun bir diplomasi yürütüyor. Ancak Gazze'deki ateşkes anlaşmasının imzalanamaması, ABD'nin çabalarının sonuçsuz kalmasına neden oluyor.

1719552450 2129051

MAVİ HATTA YÜKSELEN GERİLİM

İsrail, 7 Ekim 2023'ten beri Gazze Şeridi'nde süregelen şiddetin yanı sıra Lübnan sınırında da Hizbullah ile gerginliği artırıyor. "Mavi Hat" olarak bilinen sınır hattında tırmanan gerilim, bölgedeki istikrarsızlığı derinleştiriyor.

Editör: İsa Aslantaş