İstanbul'un yetiştirdiği önemli yazar ve iletişim eğitmenlerinden Mario Levi, 66 yaşında hayata veda etti. Levi'nin vefat haberi, uzun yıllarını geçirdiği Buart Art Sanat Atölyesi'nin sosyal medya hesabı üzerinden sevenlerine duyuruldu. Paylaşımda Levi için, "Edebiyatımızın duygulu ve güçlü kalemi, eşsiz insan" ifadelerine yer verildi.

İSTANBUL AŞIĞI MARIO LEVI'NİN HAYAT YOLCULUĞU

1957 İstanbul doğumlu Mario Levi, edebiyat dünyasına katkıları ve özellikle İstanbul'a olan aşkıyla biliniyordu. Levi, kariyerine ilk adımlarını 1975 yılında attı ve edebiyat dünyasında saygın bir yer edindi. Saint Michel Fransız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Fransız ve Roman Filolojisi bölümlerinden mezun olan Levi, Türkçenin derinliğini ve zenginliğini eserlerine yansıttı.

LEVI'NİN EDEBİYAT DÜNYASINDAKİ İZLERİ

Mario Levi, ilk kitabı "Jacques Brel: Bir Yalnız Adam"ı 1986 yılında yayımlayarak edebiyat dünyasına giriş yaptı. "Bir Şehre Gidememek" isimli eseriyle 1990 yılında Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazanan Levi, "İstanbul Bir Masaldı" adlı eseriyle de 2000 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü'ne layık görüldü. Levi'nin eserleri, Türk edebiyatında önemli bir yere sahiptir ve birçok okuyucu tarafından sevilen çalışmalar olarak kabul edilir.

Mehmed: Fetihler Sultanı 7. bölüm canlı izle! TRT 1 ile Mehmed: Fetihler Sultanı son bölüm izle tek parça, kesintisiz Mehmed: Fetihler Sultanı 7. bölüm canlı izle! TRT 1 ile Mehmed: Fetihler Sultanı son bölüm izle tek parça, kesintisiz

YAZARIN EĞİTİMCİ VE GAZETECİ KİMLİĞİ

Levi, yazarlık kariyerinin yanı sıra Fransızca öğretmenliği, gazetecilik ve radyo programcılığı gibi alanlarda da aktif rol aldı. Birçok yayın organında yazılarına yer verilen Levi, aynı zamanda yazı atölyelerinde de dersler vererek edebiyata olan sevgisini ve bilgisini genç yazar adaylarıyla paylaştı.

MARIO LEVI'NİN MİRASI VE ANISI

Mario Levi'nin eserleri ve edebi mirası, Türk edebiyatında silinmez izler bıraktı. Levi, özellikle İstanbul'a olan tutkusu ve Türkçe'ye olan derin bağlılığı ile hatırlanacak. Yazarın "Benim en derin vatanım Türkçedir" sözleri, eserlerindeki samimiyet ve derinlikle örtüşmektedir. Levi'nin hayatı ve eserleri, Türk edebiyatı için bir kaynak ve ilham kaynağı olmaya devam edecek.