Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, CNN TÜRK'te Dicle Canova'nın sorularını yanıtladı. Kentsel dönüşümde gündemde olan rezerv alan tartışmasına ilişkin Bakan Özhaseki, "İlan edilen yerler boş kamu arazileri" ifadeleriyle konuya açıklık getirdi.

Ekonomistler ne diyor? Brent petrol fiyatı 87 dolar Ekonomistler ne diyor? Brent petrol fiyatı 87 dolar

"MİLLETİN EVLERİNE EL KOYUP BAKANLIK NE YAPACAK?"

Bakan Özhaseki'nin canlı yayındaki açıklamaları şu şekilde: "Milletin evlerine el koyup bakanlık ne yapacak? Olan şu: Mevcut yasada 'yeni yerleşim alanı' olarak geçen tabir var. Onu mahkemelerimiz rezerv alanları yerleşim alanı deyince bizim yerleşim alanlarının dışında boş bir alan olarak anlıyor. O zaman şehir içinde bulduğunuz araziyi mahkeme siz yapamazsınız diyor. Ve yürütmeyi durdurma kararı veriyor. Bizim yapacağımız kentsel dönüşüm sekteye uğruyor. Yeni yerleşim alanı tabiri çıkınca bizim kullandığımız alanlar içinde yer varsa rezerv alan olarak kullanmak istiyoruz."

Özhaseki, Canova'nın "Mülkiyet hakkı endişeleri nasıl giderilecek?" sorusunu cevaplarken de genelde rezerv alanı olarak ilan edilen yerlerin boş olduğunu belirterek, "Siz bir yerden kentsel dönüşüm yaparken, bir de gidip de milletin oturduğu evleri rezerv alan ilan edip uğraşır mısınız?" dedi.

YERLEŞİM YERLERİNDE BÖYLE BİR UYGULAMA OLMAYACAK MI?

Bakan Özhaseki, böyle bir uygulamanın olmayacağını vurgulayarak, "Orada kamu alanı varsa mevcut yerleşim yerleri içerisinde, burayı biz rezerv alan ilan edelim istiyoruz. Yürütmeyi durdurma kararı vermesinler istiyoruz. Orada belki bizim sosyal donatıya ihtiyacımız var. İlle de konut olması şart değil, orada çıkardığımız sadece üç kelimeden ibaret." şeklinde konuştu.

"ENDİŞE ETMEYİN, MALINIZDA, MÜLKÜNÜZDE GÖZÜMÜZ YOK"

Bakan Özhaseki, sözlerini noktalarken kimsenin endişe etmemesi gerektiğini, evlerinde rahatça oturulması gerektiğini ve kimsenin malında, mülkünde, toprağında gözleri olmadığını vurguladı.