Şimşek'ten Ekonomide Devrim: Yeni Model ve Tasarruf Önlemleri Açıklandı Şimşek'ten Ekonomide Devrim: Yeni Model ve Tasarruf Önlemleri Açıklandı

Milyonlarca memur ve emekliyi yakından ilgilendiren Temmuz zammı için enflasyon farkı hesaplamaları tüm hızıyla devam ediyor. Yılın ilk dört ayındaki enflasyon verileri netleşirken, memurlar ve emekliler Temmuz'da alacakları zam oranını merakla bekliyor.

4 AYLIK ENFLASYON FARKI NE KADAR OLDU?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Nisan ayı enflasyon rakamı aylık bazda %3,18 olarak gerçekleşti. Bu oranla birlikte, memur ve emeklilerin enflasyon farkı toplamı %17,57'ye yükseldi.

MEMUR VE EMEKLİLER TEMMUZ'DA NE KADAR ZAM ALACAK?

Memur ve emekliler, enflasyon farkına ek olarak Temmuz ayında toplu sözleşme zammı da alacaklar. 2024 yılı için imzalanan toplu sözleşmeye göre memur ve memur emeklilerine %15 zam yapılacak.

HESAPLAMALAR NE GÖSTERİYOR?

Mevcut enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı oranları göz önüne alındığında, memur ve emeklilerin Temmuz ayında maaşlarında en az %32,57'lik bir artış olması bekleniyor. Kesin rakam, Mayıs ve Haziran aylarındaki enflasyon verilerinin de açıklanmasıyla netlik kazanacak.