Menopoz, bir kadının yumurtalıklarının aktivitelerini kaybetmesi ve adet döngüsünün kalıcı olarak sona ermesi olarak bilinir. Ancak bazen menopoz sonrasında da kanama görülebilir. Bu durumda dikkatli olmak önemlidir, çünkü uzmanlara göre, menopoz sonrası kanama endişe verici olabilir.

KANAMA NEDENLERİ

Jinekolog Dr. B Ramesh'e göre, menopoz sonrası kanamanın altında yatan sebepler çeşitli olabilir. Bu kanamaların nedeni genellikle polipler veya iyi huylu tümörlerdir.

İYİ HUYLU KANAMALAR: NEDENLER VE BELİRTİLER

6 aydan uzun süren kanamasız bir dönem sonrası görülen kanamalar iyi huylu veya kötü huylu olabilir. İyi huylu kanamalar genellikle hormonal ilaçlara bağlı olabilir veya iyi huylu hastalıklardan kaynaklanabilir.

1714235722_blobid1714235720604

DSÖ'den Şok Açıklama: Covid-19, Ortalama Yaşam Süresini Yaklaşık 2 Yıl Kısalttı! DSÖ'den Şok Açıklama: Covid-19, Ortalama Yaşam Süresini Yaklaşık 2 Yıl Kısalttı!

KANAMANIN SEBEPLERİ

Menopoz dönemindeki kanamaların altında birkaç olası sebep yatar. Bunlar arasında vajen polipleri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık tümörleri ve sistemik hastalıklar yer alır.

RİSK FAKTÖRLERİ

Endometrial kanser için risk faktörleri arasında yaş, östrojen tedavisi, geç menopoz, çocuk sahibi olmama, polikistik over sendromu, obezite ve aile öyküsü bulunur. Kanaması olan bir kadının hekime başvurması önemlidir, çünkü altında yatan ciddi sebepler olabilir.

KANSER KAYNAKLI KANAMALAR

Menopoz sonrası kanaması olan hastaların rahim ağzı kanserini dışlamak için değerlendirilmesi gerekir. İlaç kullanılmadığı halde ortaya çıkan kanamaların yaklaşık yüzde 5'i kanser kaynaklı olabilir.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Jinekolojik kanserlerde vajinal kanama genellikle erken evrelerde görülür. Bu nedenle, menopoz döneminde her türlü kanamanın hemen doktora bildirilmesi gereklidir. Hem miktarı hem de süresi ne olursa olsun, her kanama ciddiye alınmalıdır.