Her bebeğin gelişimi kendine özgüdür.

Kimisi erken yürümeye başlarken, kimisi geç konuşur veya tuvalet eğitimini daha geç tamamlar.

Bu süreçte anne babaların sabırlı olması ve bebeklerini diğer çocuklarla karşılaştırmaktan kaçınması çok önemli.

Aman dikkat! Yaz öncesi kırmızı alarm verildi Aman dikkat! Yaz öncesi kırmızı alarm verildi

Bebeğin bedenini kontrol edebilmesi, hem bedeninin yeterli olgunluğa ulaşmasına hem de öğrenmeye bağlıdır. Yürüme, konuşma, bağırsakları ve idrar torbasını kontrol etme, elle tutma ve el kontrolü gibi beceriler temelde olgunlaşmaya dayalı motor becerilerdir.

Ancak bebeklerin yürümesi konusunda bazı anne babalar, "Neden hala yürümüyor?", "Artık emeklemesi normal değil, yürüsün artık!" gibi baskılara maruz kalabiliyor. Bu durum, endişeli ebeveynleri büyük bir hataya sürükleyebiliyor.

1714225687_blobid1714225686662

YÜRÜTEÇ: OMURGAYA KABUS GİBİ ÇÖKEBİLİR!

Yürüteç, bebeğe faydadan çok zarar verir. Vücudu yerçekimine karşı dik durmaya hazır olmadığından yığılarak duracağı için, bebekte kifoz veya skolyoz gibi omurga eğriliklerine yol açabilir.

YÜRÜTEÇ KULLANIMININ FİZİKSEL ZARARLARI

  • Ayak deformiteleri: Ayak yapısı daha hazır olmadan bastırıldığı için ayak deformiteleri oluşabilir.
  • Kalça problemleri: Kalça yapıları tam gelişmeden tüm vücut ağırlığının simetrik ya da asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri oluşabilir.
  • Parmak ucunda yürüme: Bebek yürüteçte aslında yürümez, ayakları ile iteleme yapar. Bacak boyu kısa geldiği ve tam basmayı bilemediği için parmak ucuna basar ve bu alışkanlığa neden olabilir.
  • Gelişimsel gecikme: Bebek yürüteçte kısıtlı bir mekanda kaldığı için de psikolojik gelişimi olumsuz yönde etkilenebilir.

YÜRÜTEÇ: KAZALARIN KAPISINI ARALAR!

Yürüteç, bebeklerin istenmeyen kazalara maruz kalmasına da neden olabilir. Bebek kaşla göz arasında masa örtülerini tutup çekerek masa üzerindeki ağır cisimleri üzerine düşürebilir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmalar, 1 ila 12 ay arasında geçirilen kafa travmalarının nedenleri arasında %90 oranında yürüteç kazaları olduğunu ortaya koymuştur.

KANADA'DA YÜRÜTEÇ YASAK!

Bebeklerin güvenliği için yürüteçlerin ciddi risk oluşturduğunu ifade eden Kanada Sağlık Bakanlığı, yürüteçlerin satışını, reklamını ve kullanımını yasakladı. Yasağı delenlere bin dolar para cezası uygulanacağı kaydedildi.