Mersin'de kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, 2024 yılının ikinci çeyreğinde Barış Mahallesi'nde bulunan konutları sahiplerine teslim edeceklerini açıkladı. Bu proje, Mersin'de yaşanan depremler sonrasında artan talep üzerine başlatılan bir kentsel dönüşüm girişimidir. İlk kentsel dönüşüm projesi Çay Mahallesi'nde gerçekleştirilmiş ve konut sahiplerine teslim edilmiştir.

Barış Mahallesi'nde devam eden kentsel dönüşüm projesi, eski ve güvensiz binaların yerine modern konutlar, iş yerleri, kültür merkezi, kreş, otopark ve yeşil alanların bulunduğu yeni bir yerleşim alanının oluşturulmasını hedeflemektedir. Bu dönüşüm projesi, 60-70 yıllık bazı binaların bulunduğu bir mahallede gerçekleştirilmekte ve bölge halkına daha güvenli ve modern bir yaşam alanı sunmayı amaçlamaktadır.

Artvin'de tsunamiyi aratmayan görüntüler Artvin'de tsunamiyi aratmayan görüntüler

Başkan Gültak, projenin yüzde 90 oranında tamamlandığını ve tapu devirlerinin büyük bir memnuniyetle gerçekleştiğini belirtti. Ayrıca, inşaatların hızla ilerlediğini ve 2024'ün ikinci çeyreğinde projenin tamamlanarak vatandaşlara teslim edileceğini vurguladı. Bu proje, Mersin'in kentsel dönüşüm ihtiyacına cevap veren örnek bir girişim olarak öne çıkmaktadır.

Başkan Gültak, Mersin genelinde kaçak ve eski yapıların büyük bir sorun olduğunu dile getirerek, sadece Akdeniz ilçesinin değil, büyükşehir belediyesinin ve diğer ilçe belediyelerinin de kentsel dönüşüm projelerini hızla hayata geçirmesi gerektiğini vurguladı. Bu tür projelerin Mersin'in güvenli ve modern bir şehir olmasına katkı sağlayacağını söyledi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ile TOKİ Başkanı'na teşekkür etti. Başkan Gültak, kentsel dönüşüm projelerinin hız kesmeden devam edeceğini belirtti.