İzmir'de Fabrikalar Yetişmiş Ara Eleman Bulamıyor
İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan fabrikalar, 61 ilin ihracatını geride bırakmasına rağmen, 10 bin meslek lisesi mezunu yetişmiş ara eleman açığıyla karşı karşıya. Ancak, bu ihtiyacı karşılamak için gerekli eleman bulunamıyor.

Gençlere "Meslek Liselerini Tercih Edin" Çağrısı
Tercih dönemi öncesinde gençlere, "meslek liselerini tercih edin, ara eleman değil, aranan eleman olun" çağrısı yapılıyor. Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, bu duruma dikkat çekerek, "Fabrikalar, sanayi tesisleri hepsi üç vardiya çalışmak istiyor. Yeni makineler, yeni yatırımlar yapmak istiyor; fakat bu makineleri çalıştıracak, yeni vardiyada çalışacak eleman bulamadıkları için tam kapasiteyle çalışamıyorlar" dedi.

Son Dakika: LGS 2024 Tercih Sonuçları Açıklandı Son Dakika: LGS 2024 Tercih Sonuçları Açıklandı

Ara Eleman Sorunu Büyüyor
Fabrikalarda yetişmiş ara eleman sorunu her geçen gün büyüyor. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercih sürecinin başlamasıyla birlikte sanayiciler harekete geçti. İzmir’in Torbalı ilçesindeki sanayiciler, tercih sürecinin başlamasıyla velilere ve öğrencilere "meslek lisesi" çağrısı yaptı. Sanayiciler, meslek lisesi mezunu kişilere ihtiyaçlarının olduğunu, fabrikalarda yetişmiş ara eleman ihtiyacının her geçen gün arttığını belirtti.

Editör: Haber Editörü