Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 15 Haziran hava durumu raporuna göre, dört ilde sarı alarm verildi. Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli yağışlar bekleniyor. Sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli olmaları gerekiyor. Ulaşımda aksamalara karşı tedbirli olunmalı.

İSTANBUL'DA SICAKLIK DÜŞÜŞÜ BEKLENİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre, İstanbul'da bugün itibarıyla hava sıcaklıklarında 8 dereceye varan bir düşüş yaşanacak. Doğu ve Batı Karadeniz'de fırtına uyarısı yapılırken, dört il için sarı kodlu uyarılar yayımlandı. Vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

Bayramda Hava Nasil Olacak Meteorolojiden 4 Ilde Sari Alarm Kuvvetli Yagacak

İÇ VE BATI BÖLGELERDE SICAKLIK AZALACAK

İç ve batı bölgelerde, Karadeniz'de hava sıcaklıklarının 3 ila 5 derece azalacağı tahmin ediliyor. Diğer bölgelerde ise önemli bir sıcaklık değişikliği beklenmiyor.

SEL VE SU BASKINLARINA KARŞI UYARI

Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde beklenen kuvvetli yağışlar nedeniyle sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına gibi olumsuzluklar yaşanabilir. Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden esmesi beklenen kuvvetli rüzgar (50-70 km/saat) nedeniyle vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor. Hava sıcaklıklarının hafta sonu kuzey, iç ve batı kesimlerde bir miktar azalacağı tahmin ediliyor.

Kahramanmaraş’ta çelik kasalar açıldı: 1397 tarihi eser bulundu! Kahramanmaraş’ta çelik kasalar açıldı: 1397 tarihi eser bulundu!

BAYRAMDA HAVA NASIL OLACAK?

İstanbul’da kavurucu sıcaklar yerini kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışa bıraktı. Mega kentte sıcaklıklar neredeyse 40 derece hissediliyordu, ancak sıcaklıklar 28-30 derece civarlarına düşecek. Cumartesi günü ve bayramın ilk günü serin geçecek. Rüzgarlar serin esecek. Ege'ye de serinlik gelecek, özellikle Karadeniz, Marmara ve İstanbul'da 8 dereceye varan sıcaklık düşüşleri yaşanacak. Kurban Bayramı'nda Türkiye'nin bazı bölgelerinde yağışlı hava etkili olacak.

SICAK HAVA BAYRAMDAN SONRA GERİ DÖNECEK

Edirne ve İstanbul üzerinden İç Anadolu'ya doğru sağanak geçişleri olacak. Bayramın ilk günü yağışlar daha çok Doğu bölgelerinde etkili olacak. Erzurum, Artvin, Kars, Ağrı ve Erzincan taraflarında sağanak yağışlar bekleniyor. Trakya, Batı Karadeniz, Zonguldak, Bartın, Sinop, Samsun ve Ankara'nın belirli ilçelerinde sağanak geçişleri olacak. İç Anadolu'da ise Sivas, Kayseri, Konya taraflarında yağış bekleniyor. Bayramdan sonra sıcak hava yeniden etkisini artıracak.

KOCAELİ, SAKARYA VE ÇEVRELERİNDE KUVVETLİ YAĞIŞ

Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli yağışlar bekleniyor. Vatandaşların sel, su baskını, yıldırım ve diğer olumsuz hava koşullarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları önem arz ediyor.

Editör: İsa Aslantaş