Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Görüşmeleri Yeniden Gündemde Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Görüşmeleri Yeniden Gündemde

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bu yıl üçüncü kez toplanarak kritik gündem maddelerini ele alacak. Beştepe'de gerçekleştirilecek toplantının ana başlıkları arasında terörle mücadele, Suriye'deki gelişmeler ve Filistin konusu bulunuyor.

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK VURGUSU

Toplantının en önemli gündem maddelerinden biri, terörle mücadele olacak. Türkiye, Irak sınırındaki güvenlik çemberini bu yaz itibarıyla tamamlamayı hedefliyor. MGK üyeleri, Irak'ın kuzeyindeki terör unsurlarının tamamen yok edilmesi için sürdürülen operasyonların detaylarını değerlendirecek. Ayrıca, terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye’nin kuzeyinde düzenlemeyi planladığı yasa dışı seçimlere ve kendini meşrulaştırma çabalarına karşı alınacak tedbirler görüşülecek. FETÖ ve DEAŞ gibi diğer terör örgütleriyle mücadelede gelinen son durum da kurul üyeleri tarafından ele alınacak.

SURİYE'YE YENİ OPERASYON İHTİMALİ

Suriye'deki terör faaliyetlerine karşı yeni operasyonların gündeme gelip gelmeyeceği de toplantının kritik konuları arasında. Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütlerinin faaliyetlerini engellemek için olası askeri harekat planlarını masaya yatıracak. Bu kapsamda, bölgedeki gelişmeler ve uluslararası tepkiler de değerlendirilecek.

İSRAİL'İN FİLİSTİN TOPRAKLARINDAKİ SALDIRILARI

MGK, İsrail'in Filistin topraklarında sürdürdüğü saldırıları da gündemine alacak. İsrail'in Filistinlilere yönelik katliamlarının durdurulması, insani yardımların kesintisiz ulaştırılması ve bölgedeki gerilimin yayılmasının önlenmesi için yürütülen diplomatik çalışmalar hakkında bilgi verilecek. Türkiye, bu bağlamda uluslararası alanda attığı adımları ve İsrail’e yönelik tepkilerini gözden geçirecek.

FİLİSTİN DEVLETİ'NİN TANINMASI İÇİN ATILACAK ADIMLAR

İspanya, İrlanda ve Norveç gibi ülkelerin ardından Filistin Devleti'ni tanıyan ülkelerin sayısının artması için Türkiye'nin atabileceği adımlar tartışılacak. Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail aleyhine açılan ve Türkiye'nin de müdahil olduğu soykırım davası hakkında da görüş alışverişinde bulunulacak.

BÖLGESEL VE ULUSLARARASI GÜVENLİK KONULARI

MGK toplantısında sadece terörle mücadele ve Filistin meselesi değil, aynı zamanda diğer bölgesel ve uluslararası güvenlik konuları da ele alınacak. Rusya-Ukrayna Savaşı, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış süreci, İran'daki gelişmeler ve Yunanistan ile ilişkiler de toplantının önemli gündem maddeleri arasında yer alacak. Bu kapsamda, Türkiye'nin bölgesel ve küresel güvenlik stratejileri ve diplomatik hamleleri de detaylı şekilde değerlendirilecek.

Editör: İsa Aslantaş