Birlikte mücadele başarı getirdi! Mücbir sebep bir kez daha uzatıldı Birlikte mücadele başarı getirdi! Mücbir sebep bir kez daha uzatıldı

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Zuhal Karakoç Dora, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'yi ziyaret ederek Kahramanmaraş özelinde yaşanan depremler ve orta hasarlı yapılarla ilgili çözüm önerilerini paylaştı. Dora, bu ziyarette orta hasarlı binaların güçlendirilmesi konusunda önemli taleplerde bulundu.

Milletvekili Dora, görüşmeye dair, "Bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Kahramanmaraş’ımız özelinde 11 deprem ilimizin kanayan yarası haline gelen orta hasarlı yapılara ilişkin sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi paylaştım" dedi.

Dora'nın talepleri arasında, orta hasarlı yapılara yönelik yeni bir hasar tespit çalışması yapılması önerisi yer aldı. Dora, bu konuda şunları söyledi: "Öncelikli olarak orta hasarlı yapılara ilişkin (yalnızca talep eden tapu sahipleri için) son bir kez daha hasar tespit çalışması yapılması yönündeki talebimizi dile getirdik. Çünkü mevcut çalışma ekstrem şartlar altında gerçekleşmişti ve zamanla birtakım tereddütler hasıl olmuştu. Halihazırda devam eden mahkeme süreçlerine de son verecek olan bu yeni hasar tespit çalışmasında orta hasarlı binaların “onarılabilir” ve “onarılamaz” olarak iki kategoride değerlendirilmesi yönündeki önerimizi paylaştık."

Ayrıca, güçlendirme çalışmaları için izin alınma süreçlerinde yaşanan tıkanmaların ve aksamaların ele alınması gerektiğini ifade eden Dora, bu konuda belediyelerin ve vatandaşın yükünü azaltacak yeni tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Dora, bazı yapı denetim firmalarının sorumluluk almaktan kaçınarak vatandaşları mağdur ettiğini ve istenen ücretlerin depremzedeler için ağır bir yük olduğunu belirterek bu soruna çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

Son olarak, Bakan Özhaseki'ye orta hasarlı binaların güçlendirme ruhsatı alınabilmesi için tasarım gözetmeni şartının mevcut çerçeve ile örtüşmediğini anlatan Dora, Bakanın bu konuda duyarlı olduğunu ve sorunun acilen çözülmesi için gerekli tedbirlerin alınması talimatını verdiğini sözlerine ekledi.