Ampara'nın ticaret kisvesi altında casusluk faaliyetlerinde bulunduğu belirlendi. Casusun sınırdaki TSK unsurları hakkında bilgi derleyerek Yunan istihbaratına aktardığı Türkiye'deki Suriyeliler ve Yunanistan'a yerleşen FETÖ/PYD müzayir iş adamlarıyla ilgili araştırmalar yaptığı kaydedili.

CNN Türk'ten Ahmet Türkeş detayları canlı yayında aktardı. Türkeş'in değerlendirmeleri şöyle; Türkiye ile Yunanistan arasında sondaj çalışması gerek adalar gerek askeri faaliyetler gerekse Kıbrıs sorunu gibi pek çok gerilim konusu var. Yeni bir sorun da istihbarat alanında yaşandı. Milli İsihbarat Teşkilatı yaptığ uzun soluklu araştırmada ve yürüttüğü çalışmalar sonucunda önemli bir istihbarata ulaştı.Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nın Yunan vatandaşı Muhammed Amar isimli bir şahsın Türkiye'ye yönelik casus olarak kullandığını ortaya çıkardı. MİT, casusu uzun süre izledi ve bu izlemeler, çalışmalar sonucunda Türkiye'ye yönelik seyahat eden bu kişinin iş adamı gibi davrandığı, ticari faaliyetler altında casusluk faaliyetinde bulunduğunu ortaya çıkardı. 

Yine Türkiye-Yunanistan sınırında Türk Silahlı Kuvvetleri unsurunun Mehmetçik hakkında bilgi derlediği ve elde ettiği bu bilgileri gözlemleyerek Yunan istihbaratına aktardığı ortaya çıktı. Ve bir diğer ayrıntı şu... Türkiye'deki Suriyeliler ve Yunanistan'a yerleşen FETÖ/PDY'ye dair üye olan şahıslarla ilgili. İş adamlarıyla ilgili belirli talimatlar doğrultusunda araştırma yaptığı ortaya çıktı. Söz konusu kişiyle ilgili Muhammed Amar ile ilgili bir de fotoğraf paylaşıldı. 

Tabi bu Milli İstihbarat Teşkilatı'nın yapmış olduğu operasyon son derece önemli. Söz konusu şahsın ifadelerinde yeni bilgiler ortaya çıkacaktır. Hem Ankara'dan hem Atina'dan konuyla ilgili açıklamalar gelebilir.

Kaynak: Milliyet

Esra Erol'da 'kaymak' başlara bela oldu! Canlı yayında gülme krizine sokan olay! Esra Erol'da 'kaymak' başlara bela oldu! Canlı yayında gülme krizine sokan olay!