Burdur bu olayla çalkalanıyor! Diyaliz sonrası tedaviye alınan hastalarda ikinci ölüm Burdur bu olayla çalkalanıyor! Diyaliz sonrası tedaviye alınan hastalarda ikinci ölüm

MİT, PKK/YPG’nin İdeolojik Liderini Etkisiz Hale Getirdi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG’nin Suriye'deki ideolojik alan sorumlusu olan ‘İdris Serhat’ kod adlı terörist Ali Subaşı’yı etkisiz hale getirmek için kuzeyde bir operasyon düzenledi.

Saha Ajanlarının Başarısı: PKK Lideri Tespit Edildi

Terörden aranan Subaşı, örgütün ilk yıllarında katılım sağlamış ve Irak ile Suriye'deki üst düzey sorumlularla yakın ilişkiler kurmuştu. Örgüt ideolojisinin kadrolara aktarılmasında etkin rol oynayan Subaşı, ideolojiye hakimiyeti nedeniyle örgüt mensupları arasında saygı görmekteydi. MİT’in saha ajanları, bu önemli figürü tespit ederek bilgi topladı.

Nokta Operasyonla Etkisiz Hale Getirildi

MİT, terörist Subaşı'nı hedef listesine ekledikten sonra saha ajanlarından gelen anlık nitelikli bilgilerle adım adım operasyonu planladı. Yapılan hassas çalışma ve elde edilen istihbaratın etkisiyle terörist Subaşı'nın konumu belirlendi ve nokta operasyonla etkisiz hale getirildi.

PKK’nın İfade Değişikliği: Kronik Rahatsızlık Bahanesi

PKK, Subaşı'nın ölümünü duyururken, “Kronik rahatsızlıkları nedeniyle hastanede tedavi görmekte iken öldü” şeklinde bir açıklama yaparak gerçek nedeni gizlemeye çalıştı. Örgüt, MİT’in operasyonunu örtbas etmeye çalışarak, Suriye tabanındaki kırılmaları önlemeye çalıştı.

Subaşı’nın Terör Geçmişi ve Önemi

1987’de askerlikten kaçarak PKK'ya katılan Subaşı, Türkiye, İran ve Irak'ta örgüt adına silahlı faaliyetlerde bulundu. Suriye'ye görevlendirilmesinin ardından Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı sırasında örgüt adına kritik görevler üstlendi. MİT’in operasyonu, örgütün ideolojik alan ve eğitim faaliyetlerinde Subaşı'nın etkisiz hale getirilmesine neden olarak, örgüt içinde tahribata yol açtı.

20231117aw078273-4